İnternet Şubesi Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Çalışanlarınızı adım adım Otomatik BES'e dahil edin!

Yasal yükümlülükleriniz hakkında bilgi alın.

Sisteme ne zaman ve nasıl dahil olacağınızı öğrenin.

Garanti Emeklilik ile sisteme katılın!

Kurum olarak yasal yükümlülüklerim nelerdir?

  • Otomatik Katılım Sistemi kapsamına giren bir işveren olarak, en az bir emeklilik şirketi belirlemelisiniz.
  • 45 yaşın altındaki çalışanlarınızı Otomatik Katılım Sistemi kapsamında bireysel emekliliğe dahil ederek; katkı payı tutarlarını, en geç maaşların çalışanların hesabına geçtiği günü takip eden iş günü bireysel emeklilik şirketine aktarmalısınız.
  • Ödenmesi gereken asgari katkı payı, çalışanlarınızın prime esas kazançlarının %3’ü oranındadır ve her ay çalışanın maaşından kesilmelidir. Prime esas kazancın %3’ü üzerinden hesapladığımızda katkı payının 2018 yılı için yaklaşık 60 TL ile 456 TL arasında değişeceğini söyleyebiliriz.
  • Çalışanlar, katkı payı ödemesine ara vermeyi* talep edebilir. Bu talep, talep tarihinden itibaren en çok 3 aylık süre için yapılır, ancak çalışan, bu süre bitmeden önce veya bittikten sonra tekrar ara verme talebinde bulunabilir.
  • Çalışanlarınız tarafından size talep gelirse daha fazla katkı payı da yatırılabilir.
  • Çalışanların faizli veya faizsiz başlangıç fon tercihi sözleşme giriş işlemleri sırasında emeklilik şirketine iletilmelidir. İki ayın sonunda ise çalışanlarınız başlangıç fonundan çıkarak, fon dağılımlarını belirleyebilir.
  • Eğer çalışanınızı işe yeni aldıysanız ve bu çalışanın bir önceki iş yerinde yapılmış bir Otomatik BES sözleşmesi varsa; iş yeriniz Otomatik Katılım Sistemi'ne geçtiyse, çalışanın sözleşme süresi, birikimi ve getirisi sizin şirketinizdeki bireysel emeklilik sözleşmesine aktarılır. İş yeriniz Otomatik Katılım Sistemi'ne geçmediyse, çalışanlarınız önceki iş yerinde düzenlenmiş sözleşme kapsamında, katkı payı ödemesi yapmaya devam edebilirler.
*Ara verme talepleri , çalışan tarafından en geç ücret ödeme gününden 3 iş günü öncesine kadar iletilmesi gerekir. Bu tarihten sonra iletilen talepler, ancak bir sonraki aya ilişkin ücret ödemesinden itibaren dikkate alınabilir.

Sisteme ne zaman ve nasıl dahil olacağım?

Özel sektörde, çalışan sayısı;

  • 1.000 kişi ve üzerinde olan işverenler 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren,
  • 250-999 arasında olan işverenler 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren,
  • 100-249 arasında olan işverenler 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren,
  • 50-99 arasında olan işverenler 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren,
  • 10-49 arasında olan işverenler 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren dahil edilmiştir.
  • 5-9 arasında olan işverenler ise, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren çalışanlarını otomatik katılım sistemine dahil edecektir.

Kamu kurumlarında ise ;

  • 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununun eki (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerinde yer alan kamu idareleri (Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı dışında) 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren,
  • Diğer kamu idareleri 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren çalışanlarını otomatik katılım sistemine dahil edilmiştir.

Uzman kadrosu, sektör tecrübesi, Garanti Bankası ile güçlü iş birliği ve teknolojik altyapısı ile Türkiye’nin en çok tercih edilen* emeklilik şirketi Garanti Emeklilik ile sisteme dahil olun; tüm süreçlerde biz destek olalım, siz rahat edin…

*Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 14.09.2018 verilerine göre Garanti Emeklilik, bireysel emeklilik katılımcı sayısında 1. sırada yer almaktadır.

Garanti Emeklilik ile sisteme nasıl katılacağım?

Garanti Bankası şubelerini ziyaret edebilir, Otomatik BES teklif formunu doldurarak başvuru işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Dilerseniz; "Bilgi Al" butonunu tıklayın; açılan formda “Kurumlar İçin OKS” adımını seçerek bilgilerinizi bırakın, uzmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçsin!

Otomatik BES sözleşmeniz imzalandıktan sonra firmanıza ait tanımlamalar otomatik olarak gerçekleştirilecek ve işlemler için gerekli tüm bilgiler tarafınıza e-posta ve sms yoluyla gönderilecektir.

Tüm işlemlerinizi, web sitemizden ulaşabileceğiniz "Kurumsal İnternet Şubemiz" üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İşlemler sırasında yardım videolarımızdan da faydalanabilirsiniz.

Kurumsal İnternet Şube üzerinden gerçekleştirebileceğiniz Otomatik BES işlemlerini görüntülemek için tıklayın!

Size Daha Fazla Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Detaylı Bilgi