İnternet Şubesi Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Aşağıdaki güvenlik önlemlerine dikkat ederek güvenliğinizi artırın!

Garanti Emeklilik İnternet Şubesi aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz bireysel emeklilik ve hayat sigortası işlemlerinin ve kişisel bilgilerinizin güvenli kalması bizim için büyük önem taşımaktadır. Garanti Emeklilik, müşterilerinin güvenliğini en yüksek seviyede tutabilmek için en yeni ve en etkili güvenlik önlemlerini sürekli araştırmakta ve etkin güvenlik çözümlerini uygulamaya çalışmaktadır.

Ancak, lütfen unutmayın, bu uygulamaların yanı sıra sizin dikkat etmeniz gereken önemli noktalar da, güvenliğinizi sağlamak için çok önemli rol oynamaktadır.

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki maddelere dikkat edin;

  • Güvenlik açısından alınması gereken en önemli önlem, kişisel bilgilerinizin ve size gönderilecek olan şifrenin gizliliğini sağlamak ve üçüncü şahıslarla bu bilgiyi paylaşmamaktır.
  • Garanti Emeklilik, e-posta yoluyla hiçbir şekilde şifre ve parola istemez.
  • Garanti Emeklilik e-posta yoluyla hiçbir şekilde müşterilerin kişisel bilgilerini talep etmez.
  • Farklı sayfaların yönlendirmelerini kullanmayın.

Garanti Emeklilik İnternet Şubesi’ne her girmek istediğinizde e-posta aracılığıyla veya başka bir ortamda sunulan web sayfalarını kullanmayın; tarayıcınızın adres bölümüne www.garantiemeklilik.com.tr yazıp, bu sayfadaki İnternet Şubesi butonuna tıklayın. Bu, phishing (olta) saldırılarına karşı en etkili önlemdir.

  • Halka açık bilgisayarlardan işlem yapmayın.

Başkalarına ait ve internet kafe gibi halka açık bilgisayarlardan bireysel emeklilik ve hayat sigortası işlemlerinizi hiç bir şekilde yapmamalısınız.

  • Halka açık bir yerde işlem yapıyorsanız dikkatli olun.

Halka açık bir yerde işlem yapıyorsanız, asla Garanti Emeklilik İnternet Şubesi açıkken bilgisayarınızın başından ayrılmayınız, parola ve şifrenizi sesli bir şekilde tekrar etmeyiniz.

  • Orijinal yazlım ve anti-virüs kullanın.

Anti-virüs yazılımları, sisteminizi virüslerden korur. Bu yüzden, sisteme girmeden önce, uygun bir yazılım kurarak, sistemlerinizi taratmanız faydalı olabilir. Ancak, anti-virüs yazılımlarının, sadece bilinen virüsleri tarayabileceğini unutmayınız, yenilerini tanıyamayabilirler. Bu nedenle, orijinal anti-virüs yazılımları kullanın ve düzenli olarak yeni yamaları ve sürümleriyle güncelleyiniz. İnternet'ten herhangi bir şey indiriyorsanız, anti-virüs yazılımınız çalışır durumda olmalıdır.

Anti-virüs programları ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

  • Şifrenizi yazarken dikkat edin.

Garanti Emeklilik İnternet Şubesi'ne giriş yaptığınız ekranlarda, parola ve şifre girişi alanlarında "*" işareti gözükmeli; rakam ve harfler gözükmemelidir.

  • En son işlem yaptığınız tarihi kontrol edin!

Garanti Emeklilik İnternet Şubesi'ne girdiğinizde, SMS Şifre ekranında "Son Hatalı Giriş" tarihinizi kontrol edin.

  • İşleminiz bittiğinde "Çıkış"ı kullanın.

Garanti Emeklilik İnternet Şubesi'nde gerçekleştireceğiniz işlemler bittiğinde, İnternet Şubesi'nden çıkmak için mutlaka "ÇIKIŞ" butonu kullanarak oturumunuzu sona erdirin.

Güvenliğinizle ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

GÜVENLİK
Phishing Saldırıları

Phishing (Olta) Saldırıları, çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen, acil ve çok önemli konular içeriyormuş gibi duran sahte e-postalardır.

Yollanan bu sahte e-postalarda verilen linkler aracılığı ile sizden, bireysel emeklilik sözleşmenize ve hayat sigortası poliçelerine ait bilgiler, kart bilgileri, kart şifreleri, internet şubesi parolası ve kişisel bilgileriniz daha sonra zararınıza kullanmak için istenebilir. Garanti Emeklilik'ten gelmeyen bu tür e-postalara karşı dikkatli olmalı, kesinlikle yanıt vermemeli ve sizden istenen bilgileri girmemelisiniz. Garanti Emeklilik, e-posta yoluyla hiç bir şekilde şifre işlemleri yaptırmamaktadır, müşterilerin kişisel bilgilerini istememektedir.

Yönlendirildiğiniz internet sitelerinin Garanti Emeklilik'e ait olup olmadığını kontrol edebilmeniz için adres çubuğunuzda beliren Güvenlik Sertifikası bilgisini kontrol edebilirsiniz. Güvenlik Sertifikaları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Türkiye Bankalar Birliği ve diğer resmi kurumlar tarafından yayınlanan güvenlik duyuruları için tıklayın.

Sahte e-posta ve phishing örnekleri için tıklayın.

Phishing saldırıları e-posta ile yapılabildiği gibi farklı iletişim metotları ile de yapılabilir. Telefonla sizi arayarak kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı gibi tanıtan dolandırıcılar olabilir. Sizden kartınızın üzerinde yazan herhangi bir bilgiyi, kartınızın şifresini ya da size sms ile gelen şifreleri soran şahıslara inanmayın. Kritik kart bilgilerinizi banka personeli de dahil hiç kimse ile paylaşmamalısınız. Son dönemlerde kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı şeklinde tanıtan dolandırıcıların hedeflerindeki kişilerden para istedikleri ve kişileri çeşitli bankacılık kanalları üzerinden kendilerine para göndermeye ikna etmeye çalıştıkları bilinmektedir.

Lütfen güvenliğiniz için aşağıdaki maddelere dikkat edin;

  • Size gönderilen e-posta'nın kimden geldiğinden ve doğruluğundan mutlaka emin olun.
  • Tanımadığınız kişi ya da kurumlardan gönderilen e-postaların içerisinde bulunan linkleri tıklamayın, ekleri bilgisayarınıza yüklemeyin.
  • E-posta aracılığıyla veya başka bir ortamda sunulan web sayfa linklerini kullanmayın.
  • Erişmek istediğiniz web sayfasının adresini tarayıcınızın adres satırına kendiniz yazın.
SMS ile Giriş

"SMS ile Giriş Şifresi" uygulaması, Garanti Emeklilik İnternet Şubesi girişlerinizde "Tek Kullanımlık Şifre"lerinizin size SMS ile iletilmesi işlemidir. Bu uygulama çerçevesinde gönderilen tüm kısa mesajlar ücretsizdir.

Kayıtlı cep telefonu numaranıza gelen tek kullanımlık şifrelerinizi, İnternet Şubesi'ne girişlerinizde müşteri numarası veya kimlik numaranız ile emeklilik parolası bilgilerinizi girdikten sonra açılacak olan ekranda "SMS Şifresi" alanına girebilirsiniz.

"SMS ile Giriş Şifresi" kullanırken:
  • Her girişinizde sadece bir kez "SMS Şifresi" kullanmanız yeterlidir.
  • Eğer şifreniz size 3 dakika içinde ulaşmazsa, telefonunuzun mesaj hafızasının dolu olmadığından ve kapsama alanı içinde olduğundan emin olup, yeniden şifre talep edebilirsiniz.
  • Eğer sistemimizde kayıtlı güncel bir telefon numaranız yoksa lütfen 444 0 336 Çağrı Merkezimi arayın.
SIM kartınızı değiştirdiyseniz;

SIM kartınızı değiştirmeniz durumunda güvenliğiniz için tek kullanımlık şifre içeren SMS'ler bloke edilmektedir.

Yeniden SMS ile tek kullanımlık şifre almak için 444 0 336 Çağrı Merkezimizi arayın.

Yurt Dışına SMS gönderimi:

SMS ile Giriş Şifresi yurt dışına da gönderilmektedir

Bu uygulamada kullanılan SMS'lerin özellikleri:
  • Normal SMS'lerden çok daha hızlı ve saniyeler içinde alıcısına ulaşır.
  • İçerikleri bütünüyle gizlidir, sadece alıcı telefon üzerinde görüntülenir.
  • 3 dakika içinde alıcısına ulaşmayan "Giriş Şifreleri"nin gönderimi iptal olur ve bir daha alıcısına ulaşmaz.

Tüm sorularınız için 444 0 336 Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

Güvenlik Resmi

Garanti Bankası, İnternet/Cep Bankacılığı müşterilerini hedefleyen saldırıların başında gelen phishing (olta) saldırılarını engellemek amacıyla Güvenlik Resmi uygulamasını geliştirdi.

Garanti Emeklilik İnternet Şubesi'ni ilk ziyaret ettiğinizde sistem size sekiz resim sunarak bunların arasından birini seçmenizi ister ve seçtiğiniz resim sizin "güvenlik resminiz" olur.

  • Güvenlik resminizi İnternet/Cep Şubesi'ne her girişinizde parola adımından sonra görürsünüz.
  • Bu uygulama sahte sitelerde işlem yapmanızı engellemek için geliştirilmiştir.
  • Eğer güvenlik resminizi göremezseniz ya da farklı bir resim ile karşılaşırsanız bu durumu işlem yapmadan, 444 0 336 Çağrı Merkezimizi arayın.
İnternette Güvenlik
İnternette güvenliğinizi sağlayın, Garanti Emeklilik İnternet Şubesi'ni gönül rahatlığıyla kullanın.

İnternette güvenliğinizi sağlayın, Garanti Emeklilik İnternet Şubesi'ni gönül rahatlığıyla kullanın.

Bir bilgisayara izinsiz erişim için 2 temel yol vardır:
  • En kolay yol bir dosyanın içine virüs programı saklamaktır. Siz bu dosyayı bilgisayarınıza kopyaladığınızda veya e-mail ekinden açıp çalıştırdığınızda, virüs bilgisayarınıza bulaşır. Virüsler genellikle uygulama (.EXE) dosyalarında saklanır. Ancak macro virüsü .DOC, .XLS, .PPT dosyaları gibi ofis programlarının içinde de saklanabilir. İki virüs tipi de sisteminize zarar verebilir veya bilgisayarınızdaki ya da ofis ağınızdaki gizli bilgilerinizin kopyalanmasına neden olur. Bu tehlikeden korunmanın en iyi yolu %100 güvenmediğiniz sitelerden program indirmemek, bu programları kullanmamak ve tanımadığınız kişi veya kurumlardan gelen e-postalarda ekli olan dosyaları açmamaktır.
  • İzinsiz erişimin diğer bir yolu, bilgisayarınıza aktif web içeriği kullanarak ulaşmaktır. ActiveX ve Java normalde interaktif içerik sağlamak için kullanılan teknolojilerdir, ancak zaman zaman kötü amaçlarla da kullanılabilirler. Tarayıcınızı ayarlayarak bu içeriğin PC'nize veya ağınıza zarar verme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.
Güvenlik Alanları

Bilgisayarınızı zararlı içeriklerden korumanın anlamı, ziyaret ettiğiniz sitelerdeki zararlı içeriği etkisiz kılmak veya en azından bu tehdide karşı sizi uyarmaktır. Tarayıcınızda farklı güvenlik seviyeleri tanımlayabilirsiniz. Bu güvenlik alanları sayesinde, aktif içerik kullanımı ve güvendiğiniz sitelerden dosya indirme konusunda problem yaşamaz ve kesintisiz sörf yapabilirsiniz.

İlk programı kurduğunuzda mevcut ayarlarla internet üzerindeki bütün sayfaları görüntüleyebilirsiniz ancak siteleri güvenilir ve kısıtlanmış olarak ayırmanız gerekmektedir.

Tarayıcı geliştiren şirketlerle paralel olarak kötü niyetli yazılım geliştiren kişi ve gurupların sürekli faaliyet halinde olduğunu unutmamalısınız. Yeni çıkan güvenlik zafiyetlerine karşı alınan en güncel tedbirlere sahip olmak için tarayıcınızın güncelliğini belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz.

İnternet Şubesi'ne geçerli ve güncel güvenlik standartlarına sahip olan tüm tarayıcılarla sorunsuz bir şekilde bağlanabilir, tüm bankacılık işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle eski bir sürüm kullanıyorsanız lütfen yazılımcı firmaların resmi sitelerinden güncelleyin.

Kullandığınız sürüm bilgisine tarayıcınızın "Yardım" menüsündeki "Hakkında" seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Microsoft Internet Explorer resmi sitesi için tıklayın.

Google Chrome resmi sitesi için tıklayın.

Mozilla Firefox resmi sitesi için tıklayın.

Apple Safari resmi sitesi için tıklayın.

Opera resmi sitesi için tıklayın

Bazı web siteleri siz buraları ziyaret ettiğinizde sizin hakkınızda bilgi toplar ve bu bilgileri bilgisayarınızda bir text dosyasında tutarlar. Bu dosyalara "Tanımlama Bilgisi" (Cookie) denir. Bu dosya, ziyaret ettiğiniz siteler ve bu sitelerde doldurduğunuz formlardaki bilgilerden oluşur.

Cookie'ler virüs yaymak için kullanılamazlar. Ancak siz bu tür bilgilerin bilgisayarınızda tutulmasını istemiyor olabilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinde var olan "Tanımlama Bilgisi" kullanımını güvenlik ayarları vasıtası ile kontrol edebilirsiniz. Güvenlik ayarlarınızı Tools (Araçlar) altındaki Internet Options (İnternet Seçenekleri) penceresinden Privacy (Gizlilik) adımını seçerek yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden başka bir ağa bağlanmayı sağlayan Sanal Özel Ağ bağlantıları (Virtual Private Network, VPN) uygulamalarının kullanıldığı bilgisayar ve cihazlar üzerinden İnternet Şubesi, Cep Şubesi, iGaranti, e-Trader ve diğer banka dijital kanallarımıza erişiminizde, bu kullanımdan kaynaklanan her türlü risk ve problemin size ait olduğunu unutmayın.

Güvenliğinizi her zaman düşünüyoruz. Garanti Bankası'nda güvenlik; altyapı güvenliği ve veri trafiğinin güvenliği olmak üzere iki ana başlığa ayrılabilir.

Faydalı Linkler

İnternet kullanırken karşılaşabileceğiniz güvenlik açıklarını kapatmak ve bilgisayarınıza gelebilecek saldırılara karşı korunabilmek için bazı yardımcı programların sisteminizde kurulu olması gerekmektedir. "Internet Security, Personal Firewall, Anti Virus, Anti Trojan" gibi isimlerle adlandırılan bu yardımcı programları indirebileceğiniz bazı web adreslerini buradan ulaşabilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası

Garanti Emeklilik İnternet Şubesi sunucusu sertifikaları, kullanıcıların sahtecilik amaçlı siteleri güvenli sitelerden daha kolay ayırt etmelerini sağlamak için kullanılmaktadır.

Güncel bir tarayıcı kullanıyorsanız, ® Extended Validation(EV) SSL Sertifikası sayesinde, Garanti Emeklilik İnternet Şubesi'ne girişinizde tarayıcınızın adres satırı yeşil renkte görünecek ve garantiemeklilik.com.tr'nin güvenilir bir site olduğuna ilişkin sertifika detaylarına adres satırına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eğer sitenin sahte bir site olduğu daha önceden tespit edilmişse, adres satırı kırmızıya dönüşür.

Bazı tarayıcılar bu sertifikayı tanır fakat sunduğu özelliklerden faydalanamazlar, yani bu tarayıcılarda yeşil adres satırı özelliği bulunmaz.

Kullandığınız sürüm bilgisine tarayıcınızın "Yardım" menüsündeki "Hakkında" seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Tarayıcınızın güncel olmasını tavsiye ediyoruz. Firmaların resmi sitelerinden, tarayıcınızı güncelleyebilirsiniz.

SSL Sertifikası nedir?

SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.