İnternet Şubesi Hesaplama Aracı İletişim Formu Hemen Başvur

Çalışanlar İçin Otomatik BES

İşverenler, 45 yaşın altındaki tüm kamu ve özel sektör çalışanlarını, mevcut bireysel emeklilik sözleşmeleri olmasına bakılmaksızın, otomatik olarak sisteme dahil eder.

Çalışılacak olan emeklilik şirketini işveren belirler. Çalışanların mevcut bireysel emeklilik sözleşmeleri ise Otomatik Katılım Sistemi’ne aktarılamaz. Ancak, çalışanlar hem mevcut bireysel emeklilik sözleşmelerinden hem de Otomatik BES sözleşmesinden ayrı ayrı devlet katkısı alacakları için sistemin devlet katkısı avantajından daha fazla yararlanırlar.

Avantajlar

Çalışanlara özel ek devlet katkısı!

Otomatik Katılım Sistemi’ne dahil olan çalışanlar, ilk iki ay içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkını kullanmayan katılımcılar ise hak ediş şartlarına* tabi olmak kaydıyla 1.000 TL ek devlet katkısı alır.

10 yıl ve 56 yaş şartını sağlayarak emeklilik hakkını kullanan ve toplu para almayarak en az 10 yıl maaş alabileceği gelir sigortası alan çalışana, birikiminin %5'i kadar da ek devlet katkısı ödenir.

*Devlet katkısı ve 1.000 TL ek devlet katkısı için hak ediş süreleri bulunmaktadır.

Devlet katkısı avantajından daha fazla yararlanma imkanı!

%25 devlet katkısı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin benzersiz avantajlarından biri. Bireysel emeklilikte, ödediğiniz her 100 TL’niz 125 TL olur. İş yerinden ayrılsanız bile, sistemde kaldığınız sürece devlet katkısı avantajından faydalanmaya devam edersiniz.

Üstelik, mevcutta bireysel emeklilik sözleşmeniz de varsa, hem Otomatik BES sözleşmenize, hem de mevcut sözleşmenize ayrı ayrı devlet katkısı alırsınız. Çünkü, Otomatik BES sözleşmesinin devlet katkısı limiti yalnıza bu sözleşmeniz kapsamında değerlendirilir, diğer bireysel emeklilik sözleşmeleriniz bundan etkilenmez.

2 ay içerisinde cayma hakkı

Çalışanlar, ilk iki ay içinde cayma hakkına sahiptirler. Ancak cayma hakkını kullanmayan çalışanlar sistemin avantajlarından yararlanmaya devam ederler.

İş yeri değişikliği durumunda, biriktirmeye devam etme imkanı

Mevcut bireysel emeklilik sözleşmesi bulunan çalışanın iş yerini değiştirmesi durumunda, yeni iş yeri Otomatik Katılım Sistemi'ne geçmişse, çalışanın sözleşme süresi, birikimi ve getirisi yeni iş yerindeki bireysel emeklilik sözleşmesine aktarılır.

Yeni iş yerinde Otomatik Katılım Sistemi'ne geçiş yapılmadıysa çalışanlar, eğer talep ederlerse önceki iş yerinde düzenlenmiş sözleşme kapsamında, katkı payı ödemeye devam edebilirler.

Fon işletim gideri kesintisi dışında herhangi bir masraf yok!

Sistemde fon işletim gideri kesintisi dışında herhangi bir kesinti olmaz.

Fon seçim hakkı

Katkı payları cayma süresince çalışan veya işverence tercih edilen başlangıç fonunda yatırıma yönlendirilir. Emeklilik şirketleri, cayma süresince ödenen katkı paylarının değer kaybetmemesini sağlayacak şekilde fon yönetiminden sorumlu olur. Çalışanlar, cayma süresi sonunda başlangıç fonundan veya standart fondan ayrılma talebinde bulunabilirler.

Katkı payı ödemeleri ve ara verme seçeneği

Ödenecek katkı payları, çalışanların prime esas kazançlarının %3'ü oranında olup, her ay maaştan otomatik olarak kesilir. Çalışanlar, işvereninden daha yüksek tutarda kesinti yapılmasını talep edebilir.

Katkı payı ödemeye ara verme talep edilebilir. Bu talep, talep tarihinden itibaren en çok 3 aylık süre için yapılabilir. Bu sürenin bitiminden önce veya bitimini takiben tekrar ara verme talebinde bulunulması mümkündür. Ara verme talebi en geç ücret ödeme gününden üç iş günü öncesine kadar iletilmelidir. Bu tarihten sonra iletilen talepler, ancak bir sonraki aya ilişkin ücret ödemesinden itibaren dikkate alınabilir.

Emekliliğe hak kazanma

Otomatik Katılım Sistemi ile emekliliğe hak kazanmak için 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak gerekir.

Birikiminizi dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden takip etme imkanı!

Garanti Emeklilik İnternet/Cep Şubesi ile emeklilik birikiminizi kolayca takip edebilir, cayma işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve cayma süresi sonunda fon dağılımınızı değiştirebilirsiniz. Garanti Emeklilik İnternet Şubesi’ne giriş yaparak fon danışmanlık hizmetimiz Fon Koçu ile tanışabilirsiniz. 

Size Daha Fazla Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Detaylı Bilgi