ARA

Yer Çekimine Meydan Okuyun

Yoga, jimnastik ya da dansı bırakın; anti-gravity ile tanışın. Tavana sabitlenmiş özel bir ipek kumaş yardımıyla yapılan çeşitli hareketlerden oluşan anti-gravity, yogaya tepetaklak bir bakış açısı getiriyor. Tepetaklak derken, herkes tam anlamıyla birer yarasaya dönüşüyor.

Amerikalı koreograf, akrobat ve spor eğitmeni Christopher Harrison anti-gravity ile yoga, jimnastik, akrobasi, kinesis, dans, pilates gibi birçok disiplinden topladığı hareketleri havada asılı olarak yaptırarak yeniden yorumluyor. Süspansiyonlu fitness ya da havada yoga olarak da bilinen anti-gravity, sporu eğlenceli bir tür terapiye dönüştürüyor.

Ayaklarınız yerden kesilecek 

Tam anlamıyla hem ayaklarınız hem de ruhunuz yerden kesiliyor. İpek kumaşlar vücudunuzun yerle temasını keserek imkânsız sandığınız hareketleri birkaç seansla gerçekleştirmenizi sağlıyor. Aldığınız eğitim ilerledikçe anti-gravity için oluşturulmuş 1000’den fazla hareketi yapar hale geliyorsunuz. Yani anti-gravity eğitimi bedeninizin sınırlarını keşfetmenize ve her geçen gün daha fazla esnemenize yardımcı oluyor. Zorlanmadan ve keyif alarak gerçekleştirdiğiniz aktivitelerin seans sonunda vücudunuzda sağladığı direnci hemen fark ediyorsunuz.

Havada dans

Türkiye’de yeni yeni popülerlik kazanmaya başlayan anti-gravity, Hollywood ünlüleri arasında yıllardır oldukça yaygın. Birçok ünlü isim spor olarak yaptıkları aktiviteleri  sahne şovuna da dönüştürdü. İpek hamaklar sayesinde havada yapılan hareketleri sahne şovlarına katanlar arasında Madonna, Rihanna ve Pink bulunuyor. 

Tedavi olarak anti-gravity

Anti-gravity hareketlerinin temelinde kilo vermek değil sağlıklı bir bedene kavuşmak var. Kısa bir sürede esneklik kazandırmasının yanında anti-gravity, sıfır baskı etkisiyle kaslardan sebepli sırt ve bel ağrılarını en aza indiriyor. Operasyon gerektiren rahatsızlıklardan anti-gravity sistemi ile kurtulmak mümkün. Kas rahatsızlığı olanlarda doktorlar vücudun uzun vadede yorgun düşmesine ve çabuk yıpranmasına sebep olan ağırlık kaldırmak gibi baskı odaklı sporlardan uzak durmalarını öneriyor.

Anti-gravity sadece bedensel rahatsızlıklarda değil ruhsal problemler yaşayanlar için de ilaçtan daha etkili bir çareye dönüşebiliyor. Bu hareketler için zaman zaman vücudun baş aşağı dönmesi gerekiyor. Bu da vücut sistemini tazeliyor. Aktiviteler boyunca vücut serotonin, endorfin, oksitosin ve dopamin gibi mutluluk hormonları salgılıyor. Aynı zamanda baş aşağı pozisyonlar beyne temiz kan gitmesini sağlayarak öğrenme yeteneğini arttırıyor. 

Çocuk ve ergen yaş grupları için de anti-gravity sağlıklı ve dengeli vücut gelişimi için öneriliyor. Özellikle gelişme çağında ağır sporlardan kaçınması gereken çocuklar için anti-gravity eğlenceli ve aynı zamanda oldukça yararlı bir aktivite. 

Yola çıkarken aklınızda bulunsun

Anti-gravity dışarıdan bakıldığında çok keyifli ve kolay gibi gözükse de ciddi bir disiplin ve eğitim gerektiriyor. Eğitim almadan denemeniz ciddi sakatlıklara yol açabilir. Her eğitmenin uzun bir eğitim sürecinden geçtiğini ve anti-gravity malzemelerinin lisansla satıldığını unutmayın. Anti-gravity için yaratılan ipek hamaklarının yerine alternatif kumaşlar kullanmak yanlış vücut gelişimine ve sakatlığa yol açabilir.