ARA
Sayfayı Kaydırın

Ustalardan Yazar Adaylarına 9 Tavsiye

Yazar olmaya meraklısınız fakat nereden başlayacağınıza ve nasıl yazacağınıza bir türlü karar veremiyorsunuz. Belki de ruhunuzun derinliklerinde en çok satanlar listesinden haftalarca inmeyecek bir kitabın yazarı ya da fenomen olmaya aday bir blogger saklıdır! İçinizdeki bu gizli cevheri ortaya çıkarmak için eserleri hala milyonlar tarafından okunan, edebiyatın mihenk taşı olan yazarların tavsiyelerine kulak verin.


1. “Ben her şeyi basit tutmaktan yanayım. Sadece hikayeyi anlat.” Tom Clancy

Eğer ikinci bir Muhteşem Gatsby yazmıyorsanız, yazılarınızda aşırı süslü bir dil kullanmanın gereği yok. Okuyucunun dikkatini dağıtmamak ve esas meselenin daha etkili olması için anlaşılır bir dille hikayeyi anlatın, gerisini okuyucunun hayal dünyasına bırakın.

2. “En son cümle yazılana kadar, ilk cümle yazılamaz.” Joyce Carol Oates

Yazmak istediğiniz ister öykü ister günlük olsun, ne yazacağınızı planlayın. Kimse başı sonu belli olmayan ve alakasız olayların bir araya konduğu hissi veren yazılar okumak istemez. İyi bir yazım planıyla daha güçlü bir anlatım yakalayacaksınız.

3. “Hepimiz, kimsenin asla usta olmadığı bu zanaatta birer çırağız.” Ernest Hemingway

Nobel ve Pulitzer ödüllü Hemingway bile kendini usta bir yazar olarak görmüyorsa, sizin de yolunuz bayağı uzun demektir. Yazılarınız ne kadar beğenilirse beğenilsin, siz alçak gönüllülüğü elden bırakmayın.

4. “Yaz. Baştan yaz. Yazmadığın ya da baştan yazmadığın zaman oku.” Larry L. King

Diğer yazarları okumak ve kendinizin editörü olmak iyi bir yazar olma yolunda oldukça kritik bir nokta. Bu sayede hem yeni akımlar ve stiller öğrenirken, diğer bir taraftan da yazınızın sade fakat etkili bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

5. “İlk ağızdan yazın. Yazmak bir ego işidir ve bunu kabul etmek normal.” William Zinsser

Özellikle eğer kendi deneyimlerinizi yazıyorsanız, birinci ağızdan yazmak okurla aranızda güçlü bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

6. “Kendi sesinizi bulmak için onu duyurmaya çalışmayı unutmalısınız.” Allan Ginsberg

Yazarken “büyük kitleler okuyacak” endişesiyle yazmayın. Bırakın yaratıcılığınız kontrolü ele geçirsin; sizi tam anlamıyla yansıtan ve mutlu eden bir eser ortaya çıksın. Eğer yazınız sizi tatmin ediyorsa başkalarına da bir şekilde dokunacaktır.

7. “Tarz, var olan diğer tüm tarzları unutmaktır.” Jules Renard

Kendinizi bir edebiyat akımını takip etmek zorunda hissetmeyin. Özgürce ve hali hazırda konmuş kurallara bağlanmadan yazmayı deneyin. Zaman içinde kendi tarzınızı bulacaksınız.

8. “Neredeyse doğru kelimeyle doğru kelime arasındaki fark, ateşböceğiyle yıldırım arasındaki farka eşittir.” Mark Twain

Kendinizi ifade ederken doğru kelime ve noktalama işaretlerini seçmeniz oldukça önemli yoksa okuyucular söylemek istediğinizden çok daha farklı ve daha kötüsü yanlış anlamlar çıkarabilir.

9. “Tavsiyelerden sakının; bundan bile.” Carl Sandburg

Yazılarınız hakkında görüş almak istemeniz doğal fakat herkesin görüşünü ciddiye alıp negatif fikirler sonucu yazmayı bırakmaya ya da pozitif görüşler sonucu kendinizi dünyanın en iyi yazarı olarak görme yanılgısına kapılmayın.