ARA
Sayfayı Kaydırın

Konuşmanızı Güzelleştirmek İçin Vazgeçmeniz Gereken 6 Kelime

Kendimizi ifade etmek için Türkçe’de bulunan 100 binin üzerinde kelimeden günlük yalnızca 300-400’ünü telaffuz ettiğimizin farkında mısınız?

Bu da en fazla kullandığımız iletişim yöntemi olan konuşmanın kalitesini fazlasıyla etkiliyor. Tekrar tekrar kullanılan ve aslında konuşma içinde pek anlam ifade etmeyen kelimelerle konuşmamız kirleniyor. İşte hiç kullanmamanız, ya da yerine alternatiflerini bulmanız gereken 6 kelime:

1. Falan


Her ne kadar “falan” kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde bir zamirin yerini tutan kelime ya da “ve benzeri” anlamında kullanılan söz olarak tanımlansa da, konuşmada fikir kirliliğine yol açabiliyor.

2. Yani


“Demek oluyor ki” ya da “sözün kısası” anlamında kullanılan “yani” bağlacıyla bir sorun yok. Fakat her cümlenize “yani” ile başlamak gerçekten gerekli mi?

3. Şey


Cümledeki bir nesnenin yerini alabilecek “şey” doğru bir kullanım. Bir de “yani” ve “işte” kelimeleriyle birleştirilip “yani işte şey” gibi kullanımlar oluşturulması var ki, evlerden uzak!

4. Hani


“Nerede, ne oldu, nerede kaldı” anlamında kullanılan “hani” zarfı, toplum içinde popüler bir bağlaç haline geldi. Aynı “şey” gibi diğer çok da gerekli olmayan yapılan, fakat hala ne anlama geldiği çözülemeyen farklı kombinasyonları mevcut.

5. Aynen


Eğer demek istediğiniz “hiç bir değişiklik olmadan, aynısı” ise sorun yok. Ama bu anlamlar dışında kullanılan tüm “aynen”ler mümkün olduğunca azaltılmalı.

6. İşte


Asıl anlamı bir şeye işaret etmek olan “işte” edatı hemen hemen “yani” yerin kullanılmaya başlanan bir sözcük haline gelmiş durumda.

7. Ya


Şüphesiz en popüler gereksiz kelime “ya.” Arapça’dan dilimize geçmiş bir ünlem olmaktan başka bir görevi olmayan “ya” cümlelerimize bol bol serpiştirdiğimiz gereksiz bir kelime.