ARA

Her Alanda Cinsiyet Eşitliği, Şimdi!

Dünya’nın pek çok ülkesinde,

• Erkeklerin %73’ü çalışırken, kadınların yalnızca %47’si iş hayatında yer alabiliyor.

• Kadın çalışanlar, aynı işi yapan erkeklerden %30 daha az kazanıyor.

• Kadınlar hâlâ çocuklara bakıp, evi çekip çevirmekle yükümlü bireyler olarak görülüyor. AB ülkelerinde yaşayan kadınların %25’i bu sebeple çalışamıyor.

• Çalışma güvenliği yasaları tehlikeli koşullarda çalışan kadın çalışanların %49’unu yeterince korumuyor.

• Asgari ücretle çalıştırılan bireylerin %70’ini kadınlar oluşturuyor.

Bu veriler Birleşmiş Milletler’in çalışan kadınlar üzerine yaptığı araştırma raporlarından derlendi.


21. yüzyılda kadınlar hâlâ erkeklere göre daha az kazanıyor, daha zorlu ve korunmasız koşullarda çalışıyor, geleneksel cinsiyet rollerinin getirdiği zorlamalara maruz kalıyor ve şiddet görüyor.

Toplumda ve iş hayatında cinsiyet eşitsizliğini sonlandırmak için ne yapıyoruz?


Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi, üst düzey BM kuruluşlarıyla birlikte kadınların ekonomik ve sosyal olarak kimseye bağımlı olmadan yaşayabileceği bir dünya yaratmak için harekete geçti. Tüm dünyada Garanti Emeklilik’in de aralarında bulunduğu binlerce kuruluş, öncelikle kendi iş yerlerinde ve ülkelerinde kadınların da lider olabildiği, erkeklerle eşit muamele gördüğü, şiddet görmediği ve etkin bireyler olarak yaşayabildiği toplumlar yaratmak üzere harekete geçti.

BM, bu hareketlerin en önde gelenleri olan Kadınların Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) ve HeForShe kampanyaları ile dünyanın dört bir yanında cinsiyet eşitliğine dikkat çekiyor, herkesin daha eşit olduğu ve cinsiyeti yüzünden ayrımcılık görmediği bir gelecek yaratmak için herkesi var gücüyle çalışmaya davet ediyor.

Kadınların Güçlenmesi Prensipleri ve HeForShe kampanyasında en aktif ülkelerden biri olan Türkiye’de kadınlar iş, eğitim, siyaset ve şiddet konularında toplumun geri kalanının desteğini bekliyor.

Siz de evinizde, iş yerinizde, kısacası tüm yaşam alanlarında cinsiyet ayrımcılığına “Hayır!” diyerek bu harekete katılın.