ARA
Sayfayı Kaydırın

Çok İlginç Bir Şey Biliyorum, Anlatayım mı?

İş yerinde sürekli ilginç konulardan bahseden mesai arkadaşınızı kıskanıyor, “Ben de kimsenin bilmediği şeyler anlatıp entelektüel görünmek istiyorum” diyorsanız, işte size fırsat. Aşağıdaki videoları ister İngilizce ister Türkçe altyazıyla izleyebilir ve insanlara “Nereden biliyorsun bunları?” dedirtecek birbirinden farklı bilgileri öğrenmeye başlayabilirsiniz.

1. Nükleer patlama mıydı o?

Hep dünya üzerinde yasak olan nükleer bomba denemelerini tespit etmek istediniz ama bir türlü nereden başlayacağınız bilmiyorsanız, bu kısa video tam size göre.


2. En büyük hobim uçak motorları

Sürekli bindiğimiz uçaklar küçülerek daha verimli hale geldikçe motorları büyüyor ve bunun basit bir bilimsel nedeni var. İşte artık siz de bunun nedenini bilecek ve soran olursa da hemen söyleyebileceksiniz.

3. Ben olsam uzaylıları şurada arardım


Arkadaşınız uzaylılar var mı, varsa neden bir türlü iletişime geçemiyoruz diye sorduğunda artık sizin cevabınız hazır: belki de uzaylıları yanlış yerlerde arıyoruzdur...


4. Ne demek “ben betonun nasıl donduğunu bilmiyorum”?


Sulu bir karışımdan yapılan makarna tekrar suyla temas ettiğinde yumuşuyor, ama yağmur yağınca köprüler ya da çalıştığınız bina yıkılmıyor. İşte size yarın öğle yemeğinde tartışacak bir konu.


5. Big Bang’den beri çalışıyorum sanki 


Artık hava geç karardığından mesailer bitmiyor, “sanki büyük patlamadan beri çalışıyorum” hissiyatı içindesiniz. Bir de şöyle düşünün: Ya büyük patlama aslında hiç olmadıysa?


6. Yağmur yağıyor, kaç!


Tam mesai bitiminde yağmur başladı. Arkadaşlarınız metroya yürüyerek mi yoksa koşarak mı daha az ıslanarak gideceklerini tartışadursunlar, siz cevabı zaten biliyorsunuz.


7. Boş zamanlarımda canlı teleskop yayını izlerim


Yeryüzündeki teleskoplara ek olarak neden uzaya teleskop fırlattığımızı arkadaşlarınız bilmiyor olabilir, ama siz çok iyi biliyorsunuz. Durmayın, anlatın. Bilgi anlattıkça çoğalır.8. Hesap makinesi de ne?


Herkes hesap makinesiyle toplama çıkarma yapmaya devam etsin, siz ne de olsa çok daha ilginç bir yolunu biliyorsunuz. Ve hiç şüphesiz bunu herkese anlatmak için sabırsızlanıyorsunuz.