ARA
Sayfayı Kaydırın

Çocukların Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Kitap okumanın çocukların hayal dünyası ve özgüvenlerinin gelişimi için önemi tartışılmaz. Ancak son dönemlerde gelişen teknolojiyle birlikte artan tablet ve telefon kullanımı, çocuklarla kitapların arasını biraz açmış görünüyor. İşte tam da bu nedenle, çocuklarınıza tabletlerini bir kenarı bırakıp tam bir kitap kurduna dönmesini sağlayacak bazı kitapları sizin için sıraladık.

1. Harry Potter Serisi, J.K. Rowling

Kaliteli kitap serileri, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın en basit yolu. Seri denince de en başta Harry Potter’ın Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda geçirdiği 7 senenin öyküsünü anlatan 7 kitaptan bahsetmek gerekiyor. Rowling’in bile hayal edemediği bir üne kavuşan Harry Potter serisi, yalnızca çocukların değil genç ve yetişkinlerin de favori kitapları arasında yerini aldı. Kurduğu fantastik dünyada üç arkadaşın maceralarını anlatan Rowling, arkadaşlık, merhamet, aile, ve sadakat gibi güçlü duyguları naifçe işliyor. Özellikle nefret söylemleri ve ırkçılık gibi hassas konulara, büyücüler ve büyücü olmayanlar arasındaki diyaloglarla ustaca değiniliyor.

2. Martı Jonathan Livingston, Richard Bach

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach

“Tek gerçek yasa, özgürlüğe gidendir. Başka yasa yoktur.” Çocukken okunması gereken kitapların başında gelen bu kitapta, Richard Bach okuyucuya bir martının gözünden mutluluk arayışını anlatıyor. Bir çocuğa mutluluğu, özgürlüğün anlamını, yeteneklerin keşfedilene kadar pes edilmeyeceğini, sınırların insanın kendisi olduğunu karşınıza alıp anlatabilir misiniz? Burada devreye Martı Jonathan giriyor. Martı, yaş ilerledikçe daha çok sindirilen ve karar verme süreçlerinde başvurabileceğiniz bir kitap. Basit kurgusu ve akıcı diliyle çocukların bir nefeste okuyacağı Martı, ömür boyu akıllarından çıkmayacak bir hayat dersi niteliğinde.

3. Şeker Portakalı, Jose Mauro de Vasconcelos

Vasconcelos, on iki günde yazdığı Şeker Portakalı’nı yirmi yıldan fazla bir süre yüreğinde taşıdığını söyler. Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de başucu kitaplarından biri olan Zeze’nin hikâyesi, farklı yaşta okuyucularda farklı duygular uyandırıyor. Öyle ki Şeker Portakalı’nı çocukken okumakla, çocuk sahibi olduktan sonra okumak arasında dünyalar kadar fark olabiliyor. Yazar karamsar bir atmosferde naifliği, masumluğu ve çocuk olmayı öylesine iyi anlatır ki, Zeze hayatımız boyunca hiç görmeyeceğimiz, ama ömür boyu yanımızdan ayrılmayacak bir arkadaştır. Öyle gözüküyor ki, bu kitap onlarca yıl daha insanları derinden etkilemeye devam edecek.

4. Beyaz Diş, Jack London

Jack London adeta bir kurt sürüsüyle birlikte yaşamışçasına anlatır tüm hikâyeyi. Annesi yarı köpek, babası ise bir kurt olan Beyaz Diş, vahşi hayatın ardından insanlarla tanışır. Çocukların hayvanlarla empati kurabilme yeteneğini geliştiren kahramanımız vahşetin de sevginin de insanda var olduğunu görür. Hayvanlara, doğaya ve çevreye daha farklı bir açıdan bakmayı sağlayan Beyaz Diş, çocukların gelişiminde önemli rol oynayan kitaplardan biri olarak bilinir. Bir kurdun doğumundan ölümüne kadarki hayatını ve gözlemlerini anlatan kitap aynı zamanda çocukları birer Jack London hayranı yapıyor. Diğer kitaplarını merak eden okuyucular Jack London’ın zengin edebi dünyasına giriş yapıyor.

5. Pal Sokağı Çocukları, Ferenc Molnar

"Kendimi çok kötü hissettim. Niye arsa için savaşmak zorunda olduğumuzu düşünüyordum. Çünkü orası bizim ülkemizdi, bizim oyun sahamız, öyle bir yer ki ateşler içinde olsak bile uğrunda savaşmalıyız. Arsa bize göre bizim vatanımızdı çünkü." Pal Sokağı Çocukları, Budapeşte’de geçmesine rağmen dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşebilecek bir hikâyeyi ele alır. Bu da romanı dünyaca ünlü bir çocuk klasiği yapıyor. Macar yazar Ferenc Molnar’ın çocuklar için yazdığı Pal Sokağı Çocukları fakir-zengin çatışması, aidiyetlik, adalet, kardeşlik, dayanışma, dürüstlük ve yurtseverlik gibi ciddi sosyal konuları iki grup çocuk üzerinden anlatıyor.