ARA
Sayfayı Kaydırın

Boyama Kitaplarıyla Stresinizden Arının

Tüm dünyada çocuklardan sonra yetişkinleri de etkisi altına alan boyama kitapları, uzun zamandır kanserden depresyona kadar farklı birçok rahatsızlığa destek bir tedavi yöntemi olan sanat terapisinin bir parçası. Çoğu hastanın sözlü ya da yazılı olarak ifade etmekte zorluk çektiği duygu ve düşünceleri sanat yoluyla açığa vurmasını sağlayan, eğlenceli ve bir o kadar da iyileştirici bu aktivitenin, zihinsel ve ruhsal sağlımıza olan faydaları modern bilim tarafından da destekleniyor.

Günlük kaygılardan uzaklaşın

Biz çizgilerin dışına taşırmadan boyamaya odaklanırken, beynimizde amigdala adı verilen ve çevre koşulları sonucu uyarıldığında sürekli bir panik ve gerginlik halinde olmamıza neden olan bölgesinin rahatlaması sağlanıyor. Böylelikle negatif düşüncelerden arınıyor, enerjimizi daha pozitif ve yaratıcı bir şekilde değerlendirebiliyoruz.

Beyninizin tamamını harekete geçirin

Boyama yaparken aynı anda beynimizin hem sağ hem de sol lobunu kullanıyoruz. Renk seçimi ve renk uyumu gibi detayları düşünmek; konsantrasyon, problem çözümü ve el-göz-beyin koordinasyon becerilerimizi güçlendiriyor. Beynimizin ön lobu estetiğe odaklanırken, detaycı ve analitik sol lobla yaratıcı ve içgüdüsel sağ lob bir arada uyarılarak, yaratıcılık gibi yetilerimizin gelişmesi sağlanıyor.

Alternatif bir meditasyon yöntemi

Boyama aktivitesi bizleri büyük sorumluluklar altında olmadığımız çocukluk yıllarımıza götürüyor. Stresli bir iş gününden sonra boyama için yarım saat ayırarak negatif enerjilerden arınabilir, iş dışında geçirdiğiniz zamanın daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Pozitif bakış açısı

Boyama yaparken aktif bir katılımcı olmamız gerekiyor, bu da bulunduğumuz anın içerisinde farkındalık algımızı artırıyor. Depresyon gibi rahatsızlıkların semptomlarından olan yetersizlik ve dışarıda kalma hislerini aktivitenin içinde olma ve bir şeyler yaratma olgularıyla değiştiren boyama, daha pozitif bir bakış açısına sahip olmamızı sağıyor.

Duygusal ve zihinsel dünyanızı güçlendirin

Boyama düzenli olarak yapıldığında, can sıkıntısı, verimsizlik ve düzensizlik gibi belirtilerle baş gösteren zihinsel bozukluklarla da baş etmemize yardımcı oluyor.