ARA
Sayfayı Kaydırın

3 Adımda Kendine Koçluk Yapma Sanatı

Hangimiz zaman zaman kendimize hedefler koymuyoruz ki? Vücudumuzu şekle sokmak, hayatımızda yeni becerilere yer açmak veya kariyerimizde ilerlemek... Amacımız ne olursa olsun, gelişim göstermek büyük bir disiplin ve bağlılık gerektiriyor. Örneğin, hedefiniz yeni bir dil öğrenmekse belirli bir program dahilinde çalışmak için zaman ayırmanız önemli. Yeni bir iş sahibi olmak istiyorsanız, bıkmadan kendinizi motive etmek, amacınıza giden yolda en büyük adımlardan biri.

İşte bu konuda işinize yarayabilecek birkaç basit öneri:

Plan yapın

Plan yapmak ve daha da önemlisi bu plana bağlı kalmak belirlediğiniz hedefe ulaşmak adına hayati bir önem taşıyor. Başarmak istediğiniz şeyin ne olduğunu ve ne kadarlık bir sürede bu hedefe ulaşmak istediğinizi yazı, çizim ve tablolara dökmek hem yolunuzu daha net görmenizi sağlar hem de beyninizin önceliklerinizi sınıflandırmasına büyük bir katkıda bulunur.

Dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin

Şüphesiz, hedeflere ulaşmada yaşanan en büyük sorunlardan biri dikkat dağılması. Bu konuda uygulayabileceğiniz en iyi yöntem dikkatinizi dağıtan koşulları ortadan kaldırmanız olacak. Mesela, eğer evinizin ortamı çalışmaya elverişli değilse bir kafeye gitmeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın, sizi sizden iyi tanıyan yok. Dolayısıyla, en rahat ne koşullarda çalışabildiğinizi de yalnızca siz bilebilirsiniz.

Teknolojiden yararlanın

Hem akıllı telefonlar hem de bilgisayarlar için pek çok “self-discipline” yani öz disiplin uygulaması mevcut. Bu uygulamalar adeta kişisel bir asistan gibi size özel program yaparsak hedefinize ulaşmanıza yardımcı olurken, kaybettiğiniz motivasyonunuzu kazandırmak için farklı yöntemlerle destek oluyor.