ARA
Sayfayı Kaydırın

Yeni Başlayanlar İçin Çizgi Roman 101

Sinema salonlarının süper kahramanlar tarafından istila edildiği bu dönemlerde, çizgi roman furyası yeniden tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Fakat her uyarlamada olduğu gibi beyaz perdede asıl eserin çok küçük bir parçasını görüyoruz. Siz de çizgi roman dünyasına dalmayı düşünüyorsanız, işte yeni başlayanlar için Çizgi Roman 101!

Kısa bir tarihçe

Çizgi roman kavramı daha çok 1930’lu yıllarda Amerika’da ortaya çıkmış resimli öykü kitaplarını içerir; yani Japon manga ve animelerden farklıdır. Sayfaların panel adı verilen parçalara bölündüğü ve her panelde birbirini takip eden olaylar zincirinin hareketsiz resimlerle anlatıldığı çizgi romanlar okuyucuya ses, mimik ve vücut dili gibi ara metni doldurma olanağı verdiğinden, çocukların hayal gücünü geliştirmeleri için birebirdir. Her ne kadar günümüzde popülerliğini kaybetmiş olsa da ilk çizgi romanlar süper kahraman türüyle başlamadı, fakat Süperman’le başlayan süper kahraman çizgi romanları bu türün altın çağını başlattı. İkinci Dünya Savaşı dönemine denk gelen bu süreç Kaptan Amerika, Wonder Woman ve Batman gibi günümüzün en sevilen çizgi kahramanlarının ortaya çıktığı dönem oldu. 1940’larden beri varolan iki rakip çizgi roman devi Marvel ve DC Comics sektöre yön vermeye devam ediyorlar. Çizgi roman tarihçileri bu türün gelişmesinde Amerikan iç ve dış politikasının önemini vurguluyor. Örneğin, Örümcek Adam ve X-Men serileri gibi mutasyona uğramış, topluma aykırı kahramanların 1960 ve 70’lerde Amerika’da sivil hak tartışmaları olduğu dönemde, Iron Man’in de Soğuk Savaş döneminde ortaya çıkması buna en büyük örnek.

Türkiye’de çizgi roman nerede bulunur?

Eski kitapçılar zevk için çizgi roman okumak isteyenler için bir cennet olsa da, bu işi sistemli bir hobi olarak yapmak isteyenler çizgi roman üzerine uzmanlaşan kitabevlerini deneyebilirler. Beşiktaş’da bulunan Arkabahçe, Kadıköy’de Meraklı Çizgi Roman ve Beyoğlu’nda bulunan Gon.