ARA
Sayfayı Kaydırın

Üstünüzü Yönetmek: Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Yapılmaz?

İş yerinde çalışmaktan oldukça mutlu olduğunuz bir ekibiniz olmasına rağmen, yöneticinizle görüş ayrılıkları yaşıyor olabilirsiniz. Yöneticiniz bir işin detaylarını hatırlamıyor, gerekli destek ve inisiyatifi göstermiyor, verdiği sözleri tutmuyor veya en ufak şeyleri bile büyütüp krizler yaratıyorsa, sizin manage-up, yani üstünüzü yönetmeyi öğrenmenizin vakti gelmiş demektir.

Nedir?

Üstünüzü yönetmek, ona kendinizi sevdirmeye çalışmak ya da pozisyonunuzun gerekleri dışında işler yapmaktan ziyade, bilinçli bir şekilde yöneticinizin çalışma stilini, ondan beklenenleri ve onun beklentilerini çok iyi anlayarak hem onun hem de kendinizin başarılı olmasını sağlayacak şekilde çalışmaktır. Üstünü iyi bir şekilde yönetmeyi öğrenen kişi, iletişimin iyileşmesiyle beklentilerin de ötesinde bir performans göstererek işinde çok iyi seviyelere ulaşabilir.

Nasıl Yapılır?

İşe yöneticinizi tanıyarak başlayın. Hangi işlere öncelik veriyor, yüz yüze konuşmayı mı e-maili mi tercih ediyor, daha önceki deneyimleri neler ve şirket içerisindeki rolü tam olarak neyi gerektiriyor? Bu soruların bazılarının cevaplarını bulmak oldukça kolay olsa da, bazıları için biraz uğraşmanız gerekebilir. Bu sürede de kendi yaptıklarınız ve kariyer hedeflerinizden bahsederek ortak noktalar bulabilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise, bir şeyin size söylenmesini beklemeden yapmak. Zaman içerisinde yöneticinizi tanıdıkça sizden beklentilerini çok iyi anlayıp, projeler için son dakikayı beklemeden işlerinizi halledebilir ve yöneticinizin gözünde yerinizi daha da sağlamlaştırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken son nokta ise her şeyin sadece yöneticinizden ve sizden ibaret olmadığı. Yöneticinizden daha eğitimli, daha yetenekli, daha iş bitirici olduğunuzu düşünebilirsiniz fakat unutmayın ki o pozisyona alınırken zaten bu yetileriniz sonucunda alındınız. Bu durumu yöneticinizle aranızda bir probleme dönüştürmek yerine, bu enerjinizi işe aktarırsanız zaten kısa zamanda kendinizi kanıtlayıp daha da yükselmeniz işten bile değil!

Nasıl Yapılmaz?

İyi ilişkiler oluşturmak ve yönetmek ile insanları manipüle etmeye çalışmak arasındaki çizgi çok incedir ve bu çizgiyi geçmemeye özen göstermelisiniz. Unutmayın ki yöneticinizi yönetmek; onu kötü göstermeye çalışmak, ilişkileri manipüle etmek ya da iş ile ilgili tartışılması gereken konuların üzerini kapatmak değildir.