ARA
Sayfayı Kaydırın

Ucuza Seyahat İçin En İdeal 5 Avrupa Şehri

Yurtdışı seyahati deyince, pek çok kişi kara kara düşünmeye başlıyor. Vize masrafları, uçak bileti, otel vs. derken faturanın fazla kabarmasından korkuyorlar. Korkmayın! Türkiye’ye uçakla 2 – 2.5 saat uzaklıkta aslında size hiç de pahalıya patlamayacak o kadar çok seçenek mevcut ki! Denize girip güneşin altında rahatlamak isteyenlere Güney Avrupa ve Balkanlar, “denize girmesem de olur, müze gezeyim” diyen kültür turizmi tutkunlarına Batı ve Kuzey Avrupa! İşte İngiliz Telegraph gazetesinin derlediği, bir hafta sonu çok da para harcamadan seyahat edebileceğiniz en ideal 5 Avrupa şehri. Haydi, bavulları hazırlamaya başlayın…

1. Varşova, Polonya

Polonya’nın başkenti Varşova Avrupa’da bir hafta sonu geçirmek için en ideal seçenek. 3 yıldızlı bir otelde 2 gece geçirmek için çift kişilik bir oda yaklaşık 230 TL. Sabah kahveniz 8 TL, şehri gezerken toplu taşım kullanmak için 48 saatlik bilet 19 TL ve şık bir restoranda iki kişilik romantik bir akşam yemeği de 120 TL civarında tutuyor. Gezilecek saray ve müzelerin genellikle ücretsiz olduğu Varşova, ortalama 485 TL gibi bir bütçeyle kültür ve tarih turizmi yapmayı sevenleri bekliyor!

2. Vilnius, Litvanya

Ankara ve İstanbul’un kardeş şehirlerinden Vilnius, 494 TL’lik tahmini maliyetiyle listenin ikinci sırasında yer alıyor. Litvanya’nın başkentinde 2 gece için 3 yıldızlı bir otelde çift kişilik odalar ortalama 214 TL civarında. Havalimanına geliş-gidiş ve şehri dolaşmak için 29 TL civarı bir ulaşım gideriniz olacak, kahve tarzı içeceklere de tanesi ortalama 6 TL ödeyeceksiniz. Şehrin en ünlü yapısı Aziz Anne Kilisesi’ni gezmek ise ücretsiz. Cumartesi akşamı 165 TL ödeyerek yerel lezzetleri tadabileceğiniz güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

3. Budapeşte, Macaristan

Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Budapeşte de ucuza seyahat edebileceğiniz şehirler arasında yer alıyor. Budapeşte de ortalama bir otelde 2 gece konaklama 2 iki için 185 TL. Şehre gelen ziyaretçilerin görmeden geçmediği Matthias Kilisesi’ne girişte 14 TL ödüyorsunuz. 125 TL gibi bir tutara da şehrin öne çıkan restoranlarından birinde güzel bir akşam yemeği yiyerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

4. Riga, Letonya

2003 yılında Türkiye’nin Eurovision zaferine ev sahipliği yapan Riga, Türk vatandaşları için oldukça popüler bir destinasyon. Şehrin 3 yıldızlı otellerinde 2 kişilik konaklama 181 TL civarındayken, ulaşım masrafları 35 TL civarında. Şehrin merkezinde bulunan Dome Katedrali’ni gezmek kişi başı 9 TL.

5. Lizbon, Portekiz

Atlantik kıyısında bulunan Portekiz’in başkenti Lizbon listemizdeki en uzak ve nispeten en pahalı şehir. Konaklamak için 240 TL’yi gözden çıkarmanız gereken şehirde, ulaşım da 45 TL civarında. 2 TL gibi çok cüzi bir miktara kahve benzeri içecek ve atıştırmalıklar bulabileceğiniz Lizbon’da Akdeniz mutfağının en muhteşem lezzetlerini bulabileceğiniz bir akşam yemeği yaklaşık 160 TL civarında olacak. Jerónimos Manastırı’nı da kişi aşı 23 TL’ye gezerek hafta sonunuzu noktalayabilirsiniz.