ARA
Sayfayı Kaydırın

Türkiye Yaşlanıyor: Örneklerle En Yaşlı 5 Ülke

Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya, Türkiye nüfusu yaşlanıyor!

Ortalama hayat süresinin uzaması, evlilik yaşının yükselmesi ve doğurganlık hızının azalması gibi çeşitli sebeplerle diğer pek çok ülkenin 18. yüzyıldan bu yana geçirdiği bir demografik değişim sürecinden geçiyoruz. Bu araştırmaya göre 2050 yılında Türkiye’de ortalama ömür 80’lere çıkacak, şu an 4 kişiden 1’i 15 yaşın altındayken, bu oran 6’da 1’e düşecek. 65 yaş üzeri insanlar nüfusun %21’i gibi yüksek bir kısmını oluşturacak.

Nüfusun yaşlanması demek, sosyal politikada değişikliklere gitmek demek olacak. Yeni emeklilik ve sosyal güvenlik programları, sosyal teşvik programları, sağlık ve yaşlı bakım programlarında geri kalınmaması gerekiyor. İşte örneklerle Türkiye’ye benzer yapıdaki en yaşlı nüfusa sahip 5 ülke:

Japonya – 65 Yaş Üzeri Nüfus %26

Dünyanın en sağlıklı ülkelerinden biri olarak, “uzun yaşamanın sırrı” başlıklı haberlerin odak noktası Japonya, gittikçe uzayan yaşam süresinin sonucu olan düşük ölüm ve düşük doğum oranları nedeniyle gittikçe yaşlanıyor. Uzmanlar, böyle giderse ülkenin 65 yaş üzeri nüfusunun 2060’larda %40’ın üzerine çıkmasıyla Japonya’nın nüfusunun 3’te 1 azalacağını öngörüyor.

İtalya – 65 Yaş Üzeri Nüfus %22

Nüfusu 61 milyona yaklaşan İtalya, dünyanın en yaşlı 2. ülkesi. Ortalama yaşam süresi 81 olan ülkede 1970’lerden beri düşen doğum ve ölüm oranları birbirini dengeliyor. O kadar ki ülkenin nüfusu 1981 ve 2001 yılları arasında, göçmenler dışında hiç büyüme göstermedi. Bu durum da geçtiğimiz yıllarda İtalyan hükümetini sosyal güvence, emeklilik ve sağlık politikalarında değişikliğe gitmeye zorladı.

Almanya – 65 Yaş Üzeri Nüfus %21

Avrupa’nın en büyük nüfusa sahip ülkesi Almanya, yalnızca dünyanın en yaşlılarından biri değil, her bir kadın başına 1.42 ile dünyanın en düşük doğum oranına sahip ülkelerden birisi. Hal böyleyken, uzmanlar 2060’a kadar nüfusun 65 milyona kadar gerileme olasılığı üzerinde duruyor. Özellikle eski Doğu Almanya bölgelerinde bu durum o kadar ciddi ki, Alman bir STK kullanılmayan binaları yıkıp, yerine park ve bahçeler yapılmasını öneriyor. 20. yüzyılın ikinci yarısındaki kadar olmasa da, bugün de göçmenler Almanya’nın iş gücünün büyük bir kısmını oluşturuyor.

Yunanistan – 65 Yaş Üzeri Nüfus %21

İtalya ve Almanya’nın ayak izlerini takip eden Yunanistan’da da nüfus yaşlanıyor. 2008 yılında doğan ve ölen nüfusu arasındaki fark yalnızca 10.300 kişi olan ülkede, 2011’den beri ölüm oranı doğum oranını geçmiş durumda. Bölgelere göre en genç nüfus Ege adalarında. 2059’ye kadar 65 yaş üzeri nüfusun %40’ları geçmesi bekleniyor.

İspanya – 65 Yaş Üzeri Nüfus %20

2050’ye kadar, İspanya’nın 65 yaş üzeri nüfusunun %30’a, 80 yaş üzeri kişi sayısının da 4 milyona ulaşması öngörülüyor. Yavaş yavaş gençleşmeye yönelik trendler görülse de, 46 milyon civarında olan ülke nüfusunda önümüzdeki 15 yıl içerisinde 1 milyondan fazla, önümüzdeki 50 yılda ise 6 milyona yakın bir azalma olması bekleniyor.