ARA
Sayfayı Kaydırın

Türkiye'nin Büyüleyici Dalış Noktaları

Bütün kış mavi derinliklerin aşkıyla yandıysanız, yaz aylarının gittikçe yaklaştığı bu günlerde tatil planları yapmanın tam zamanı. Bu yıl bir değişiklik yapın ve Türkiye’nin birbirinden büyüleyici dalış noktalarından birini keşfedin! Fakat unutmayın ki dalış için gerekli eğitimlerden geçmeli ve uzmanlar eşliğinde dalış gerçekleştirmelisiniz. İşte listenin en gözdeleri:

Fener Adası, Çeşme

Derinliğin yer yer 18 metreye ulaştığı Fener Adası çevresi, rengarenk faunası, bin bir tür sünger ve mercanıyla nefes kesici bir dalış deneyimi sunuyor. Bu bölgeye özgü karagöz gibi balık türleri gözlemleme fırsatı da bulacaksınız. Eğer şansınız yaver giderse, adanın eski fok mağaralarında yaşayan fokları bile görebilirsiniz.

Akvaryum Koyu, Fethiye

Adı üzerinde, rengarenk balıkların yaşadığı bir yer Akvaryum Koyu. Dünya’nın her yerinden dalış tutkunlarını çeken bu bölgede çok derinlere dalmadan ahtapot, deniz tavşanı ve deniz atları gibi pek çok çeşit balıkları bir arada görmek mümkün.

Delikli Mağara, Bodrum

Geniş bir girişi olan Delikli Mağara amatör dalgıçlar için ideal. Delikli Mağara, diğer seçenekler kadar çeşitli bir canlı yelpazesine sahip olmasa da, jeolojik yapısı ve her yerinen hava kabarcığı çıkması özelliğiyle ilginç bir dalış merkezi.

Minnoş Adası/Saros Körfezi, Çanakkale

Türkiye’nin en renkli denizaltı duvarları Saros Körfezi’nde özellikle Minnoş Adası çevresinde görülebilir. Dip yapısı genellikle kum ve mercanlardan oluşan ada çevresinde pek çok deniz böceğini de görmeniz mümkün. Kayalıklarda saklanan müren balıkları olduğu da biliniyor, dikkat!

Kanyon, Kaş

Pek çok sualtı antik eseri barındıran bu noktada yalnızca özel izin alınarak dalış yapılabiliyor. 10 metre genişliği olan iki duvar arasında yer alan bu doğal sualtı kanyonu gerek barındırdığı canlılar gerekse yapısıyla büyüleyici bir cennet.