ARA
Sayfayı Kaydırın

Türkiye’den Örneklerle Barok Mimari

İtalya’da 17. yüzyılda doğan Barok, kısa sürede tüm Batı Avrupa’yı etkisi altına alarak etkisini 18. yüzyılın ortalarına kadar sürdürdü. Michelangelo’nun özellikle St. Peters Bazilikası’nda hâlâ görülebilen geç dönem eserlerinden, Paris’te bulunan Versay Sarayı’na kadar pek çok ünlü eser Barok dönemde yaratılmıştır. Özellikle mimaride süslemeli ihtişamlı duvarlar, görkemli bahçeler, ışık ve gölgenin dramatik birlikteliği, süs ve renklerin zengin kullanımı, geniş skalalı tavan freskleri gibi özelliklerle tanımlanan bu akımın, Türkiye’de örneklerini bulmak da mümkün. İşte Türkiye’de Barok mimariye örnek 5 eser:

İnşaatı 1850’lerin ortalarında başlayan ve 13 yıl süren Dolmabahçe Sarayı, İtalyan Rönesans mimarisi özelliklerinin yanı sıra Türk Rokokosu, Fransız Baroku, Alman Rokokosu, ve İngiliz Neo Klasizmi gibi Barok süsleme özelliklerinin karışık bir şekilde uygulandığı bir yapı.

Barok özelliklerin açıkça görüldüğü bir diğer yapı da Dolmabahçe Saat Kulesi. 1895’te tamamlanan 27 metre uzunluğundaki eser, Neo Barok süslemeleri ile görülmeye değer!

Malta Köşkü, Sultan Abdülaziz döneminde Malta’dan getirilen taşlarla yapılmış ve hatta adını da buradan almış. Dışarıdan sade bir görüntüye sahip köşkün tavan süslemeleri, mermer balık desenleri ve altın varaklı aynası Neo Barok özelliklerini çok iyi yansıtıyor.

Ortaköy sahilinde bulunan bu ihtişamlı cami de 1800’lerin sonlarında tamamlanan Barok eserlere iyi bir örnektir. Bu türün bilinen özelliği olan geniş ve yüksek pencereler denizden yansıyan ışıkları değişken yapının içine taşıyacak biçimde tasarlanmış. Süslemelerinde mermer, mozaik ve kesme taş kullanılan cami 3 yıl süren bir restorasyon çalışmasından sonra 2014’te yeniden ziyaret ve ibadete açıldı.

Boğaz vapurlarında yolculuk yapanları tüm ihtişamıyla selamlayan Beylerbeyi Sarayı’nın asıl kısmı olan yazlık saray doğu-batı mimari şekillerinin kaynaşmasıyla yapılan muhteşem bir Barok eser. Sarayın içi de altın ve ahşap oymalarla süslenmiş