ARA
Sayfayı Kaydırın

Türkiye’de Amerikan Futbolu

Amerika Birleşik Devletleri’nin adeta milli sporu olan Amerikan futbolu son yıllarda Türkiye’de de oldukça popüler. 2005 yılında kurulan Türkiye Amerikan Futbolu 1. ve 2. Liglerinde toplam 18 takım bulunurken, 1990’lı yıllardan günümüze 47 üniversite takımı da üniversite liglerinde mücadele etmekte. Her takımda 50’nin üzerinde oyuncu olduğu düşünülürse, Türkiye’de bu sporla uğraşan kişi sayısı bir hayli yüksek.

Bu takımlardan bazıları Türkiye’yi Uluslararası Amerikan Futbolu Federasyonu ve Avrupa Amerikan Futbolu Federasyonu’nun düzenlediği uluslararası organizasyonlarda başarıyla temsil ediyor.

Amerikan futbolu oyuncuların beden ve kafalarına özel koruma ekipmanları giydiği, iki takım arasında, toplam 5 adet 9 metrelik bölümden oluşan bir çim sahada oynanır. Amerikan futbolunun topu normal toplardan farklı ve elips şeklindedir.

Oyun, topun takımlardan birinin kicker adı verilen oyuncusu tarafından sahanın rakip takıma ait olan yarısına doğru havadan mümkün olduğunca uzağa gidecek şekilde vurulmasıyla başlar. Rakip takım topu yakalayarak direkt hücuma geçebilir ya da topun yere düşmesini bekleyerek bir sonraki turda hücuma geçmeyi seçer. Topa vuran takım bu sırada defans oyuncularını sahaya sürerek defansa geçer.

Hücum yapan takımın oyun kurucusunun hedefi topu daha önde bulunan koşucu oyunculardan birine atması, topu yakalayan oyuncunun da rakibin defans çizgisini aşıp “end zone” alanında touchdown yapması. Defansta olan takımın hedefi ise rakibi end zone’larına sokmayarak touchdown yapılmasını engellemektir.

Eğer defans başarılı bir şekilde diğer takımın hücumunu durdurabilirse, top kendilerine geçer. Her touchdown 6 puan, touchdown sonunda atılan her gol de 3 puan değerindedir. Her biri iki çeyrekten oluşan toplam iki yarı sonunda en fazla puana sahip takım oyunu kazanır.

Tocuhdown: Topu rakip takımın alanına sokarak 6 puan alınmasını sağlayan, futbol’un şüphesiz en önemli hareketi.

End-zone: Her takımın adeta “kalesi” olan end zone, rakip takımın oyuncuların topu sokarak touchdown yapmaya çalıştıkları alan.

Quarterback: Oyun kurucu; dolayısıyla takımın en popüler oyuncularından biridir.

Receiver: Quarterback’lerin topu attığı, topu tutarak endzone’a ulaşmaya çalışan oyuncular.

Tackle: Topla koşan oyuncuyu düşürerek oyun sırasını bitirmeye yönelik bir hareket.

Federasyonun resmi web sitesinden yaşadığınız bölgedeki takımlara yönelik bilgi almanız mümkün. Kendinize uygun takımı bulduktan sonra yapmanız gereken tek şey o takımın çalıştırıcısıyla konuşmak ve seçmelere katılmak olacak. Fakat Amerikan futbolunun oldukça sert bir spor olduğunu akılda tutmakta fayda var.