ARA
Sayfayı Kaydırın

Şehirde Yaşam Rehberi

Şehir yaşantısı bazen çok bunaltıcı bir hâl alabilir. Kendinizi istediğiniz aktivitelere katılma, çocuğunuzun okuldan almaya geç kalma, işten çıkış saati trafiğinde eve yetişme stresi ya da istediğiniz zaman taksi bulamama derdi altında ezilirken bulabilirsiniz. Hiç kendinizi üzmeyin. Artık her konuda olduğu gibi şehir yaşantısını çok daha kolay hale getiren uygulamalarla kendi şehir rehberinizi yaratabilirsiniz.

1. Bugün ne yapsak?

Özel bir gün mü yaklaşıyor? Ya da bu cuma iş çıkışı arkadaşlarınızla bir yerlerde buluşup güzel bir gece mi geçirmek istiyorsunuz? O zaman Eventbrite ve Foursquare tam size göre. Bu uygulamalar sayesinde şehrinizde neler olup bittiğini rahatlıkla takip edebilir, işten geri kalan zamanlarınızı tiyatro izleyerek, yemek yapma dersleri alarak ya da bir türlü gitmeye fırsat bulamadığınız farklı etkinliklere katılarak geçirebilirsiniz.

2. Nasıl giderim derdine son.

İlgilendiğiniz etkinliklerin bir listesi hazır, ama aklınızı kurcalayan asıl soru etkinlik mekanına nasıl gideceğiniz. Korkmayın; teknoloji artık o kadar gelişti ki, evden çıkış saatinizi ya da gideceğiniz yere kaçta varmak istediğinizi girerek en kısa ve hızlı rotayı çıkarmanız çok kolay. Google Maps ve Yandex gibi uygulamalarla trafik yoğunluğu ve gitmek istediğiniz noktaya çıkan farklı rotaları karşılaştırabilir, Moovit and Trafi ile de toplu taşıma seçeneklerinizi görebilirsiniz. Bu uygulamalar kullanıcıların ilettikleri geri bildirimler ile sürekli olarak metro, otobüs ve vapurlardaki gecikme ve diğer sorunları güncelliyorlar.

3. Araç mı lazım?

Kendi aracınız yoksa ve toplu taşım da size göre değilse, o zaman diğer alternatif olan taksileri seçebilirsiniz. Bitaksi ve Über uygulamaları bir tıkla taksinizi kapınıza kadar getiriyor. Dahası kredi kartı ya da paypal gibi servislerle ödeme seçeneği sunarak nakit taşıma derdini ortadan kaldırıyor. Eğer, kendi aracımı kendim kullanmak istiyorum derseniz o zaman Türkiye’ye henüz bir kaç ay önce gelen Zipcar uygulamasını deneyin. Yıllık üyelik ücreti karşılığında istediğiniz zaman yakınınızda bulunan bir Zipcar aracını kiralayabiliyor, park yeri arama derdinden de kurtuluyorsunuz.

4. Yoldayken canınız sıkılmasın.

Yoldayken can sıkıntısı ve trafik gürültüsüne çare de hazır. Spotify uygulamanıza çevrim dışı dinlenmek üzere şarkılar indirebilir ya da Podcast uygulamalarından önceden kaydedilmiş radyo programlarını dinleyebilirsiniz. Tabi aracı kullanan siz değilseniz, hiç bitmeyen mobil oyunlar Jetpack Joyride, Tample Run ve Subway Surfers ile eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.