ARA
Sayfayı Kaydırın

Nefes Terapisiyle Zinde Kalın

Biz sürekli farkında olmasak da vücudumuzun her bir parçası büyük bir ahenk içinde çalışıyor. Kalp atışımızdan beyin hareketlerine hayatın devamlılığı için gerekli temel bedensel fonksiyonlarımızı basit değişikliklerle daha üst düzeylere çıkarabileceğimizi biliyor musunuz?

Nefes Terapisi nedir?


Nefes terapisi (Transformational Breathing) tam da bu alanda uzmanlaşıyor. Buna göre, yaşam enerjimiz olan nefes alma eylemini doğru yapamadığımız takdirde, vücudumuzun pek çok bölgesine oksijen taşıyamıyor, kan dolaşımını olumsuz etkiliyoruz. Günlük hayatın stresi, olası duygusal ve psikolojik travmalar ve diğer sağlık sorunları sonucu nefes sisteminde oluşan tıkanmalar sonucu nefes kapasitemizin sadece %25 gibi bir dilimini kullanıyoruz; bu da vücudumuzun sağlığı için yetersiz.

Nasıl faydalar sağlıyor?


Nefes terapisi yoluyla solunum sisteminizdeki tıkanıkları açmaya başladıkça anaerobik yani oksijensiz ortamlarda yaşayan kanser gibi hastalıkların da önüne geçilebiliyor. Anaerobik ortamda gelişen hücreler oksijenle karşılaştığında bölünerek çoğalmaları durur ve bu zararlı hücreler ölmeye başlar. Vücudunuzun yüksek oranda oksijen kullanabilir hale gelmesi aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hücre yenilenmesi ile yaşlanmanın etkilerini de azaltır. Bunun yanı sıra, stres ve öfke bozuklukları, uykusuzluk, yorgunluk gibi sorunlarla başa çıkmanıza da yardımcı olur.

Nerede bulabilirim?

İstanbul’da oldukça popüler olmaya başlayan bu aktivitenin eğitim stüdyoları genellikle Nişantaşı, Cihangir ve Bağdat Caddesi dolaylarında bulunuyor. İnternetten kısa bir araştırma sonucu kendinize en uygun programı seçerek doğru nefes almaya hemen şimdi başlayabilirsiniz.