ARA
Sayfayı Kaydırın

Motivasyonunuzu Renklerin Gücüyle Artırın

Renklerin bireysel ve endüstriyel psikoloji üstündeki etkileri, binlerce araştırmaya konu oluyor. Peki günlük yaşantımızda renkler gerçekten bizi ne kadar etkiliyor? Araştırmalara göre depresyona girmemizde, diyetimizi bozmamızda ya da pozitif enerjimizde renklerin de etkisi var. Daha bilinçli renk kullanımıyla günlük hayatımızda küçük ama uzun vadeli değişiklikler yapabiliriz!

Diyet Düşmanı Kırmızı

Kırmızı, iştah açıcı özelliği sayesinde yemek endüstrisinde şirketlerin markalaşma sürecinde en fazla kullandığı renklerin başında geliyor. Bu yüzden uzmanlar evimizdeki mutfaklarda kırmızıyı kullanmamamız yönünde uyarıyor. Diyetteyken de kıyafetlerimizde tercih etmememiz gereken renklerin başında yine kırmızı geliyor. Yaratıcılığı ve enerjiyi her ne kadar tetiklese de yoğun kırmızı kullanımı agresifliğe de yol açabiliyor. Bununla birlikte, toplantılarda, iş görüşmelerinde ya da önemli etkinliklerde kırmızı kıyafetler tercih edenler daha akılda kalıcı bir etki yaratıyor. Kırmızıyı seviyorsanız, evinizde dikkat çekmek istediğiniz köşelerde kullanabilirsiniz.

Çocukların Kişilik Gelişiminde Renkler

Capcanlı parklar renkler çocukların kıyafet ve oyuncak tercihlerinde vazgeçilmez olsalar da odalarının rengine kesinlikle bilinçli karar vermelisiniz. Kendilerini güvende hissetmeleri ya da özgüvenli bireyler olarak yetişmelerinde odalarının renginin önemi büyük. Uzmanlara göre pembe, çocuk odalarında en fazla yoğunluğa sahip olması gereken renklerin başında geliyor. Çünkü bu renk, güven duygusu veren bir renk olarak algılanıyor. Yine mavi renk de çocuklar için önerilen renklerden. Sakinleştirici bir etkisi olduğu için uyumakta güçlük çeken ve enerjisi fazla çocuklar için mavi ideal olabilir. Aynı zamanda bu rengin verimli çalışmaya sevk eden enerjisi, kendine güvenen çocuklar yetişmesine yardımcı oluyor. Kahverengi, çocuk odalarında uzak durulması gereken renklerden biri. Görünmez kılan toprak tonları çocukların özgüvensiz büyümesine neden olabiliyor. Özellikle etkinlik, sınıf çalışması, arkadaş toplantısı gibi aktivitelerde çocukların kahverengi kıyafetler tercih etmemeleri gerektiğini uzmanlar önemle vurguluyor.

Güne Başladığın Renk, En Önemli Renk

Gözümüzü açtığımız yatak odalarımız ve uykumuzdan arındığımız banyolarımızın renkleri günün geri kalanını etkiliyor. Enerjinizi düşüren ya da yükselten renkler gün boyunca ruh halinizi etkiliyor. Bu nedenle açık renkler, mesela pozitif enerji veren sarı, sakinlik veren mavi ve yeşil, mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayan turuncu, odalarda hâkim renkler olabilir. Açık renklerle donattığınız odanıza sevdiğiniz koyu renklerde aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Yatak odalarında mor asla kullanılmamalı! Nevrotik duygular uyandıran ve depresyona girmeyi kolaylaştıran moru evinizde ya da ofisinizde yalnızca aksesuarlarda tercih etmeye çalışın.

Depresyona Birebir Sarı

Kapalı havalarla gelen depresyonun ilacı ise sarı. Enerji yükselten ve serotonin salgılamanıza neden olan sarı, kıyafetlerinizde ya da aksesuarlarınızda kullanabileceğiniz bir renk. Sarı, ev dekorasyonunda da yine ortama enerji katan renklerin başında geliyor.