ARA
Sayfayı Kaydırın

Kimyasalsız Bir Ev İçin 4 Doğal Çözüm

Evrenin tarihiyle karşılaştırıldığında modern insanların dünya üzerinde yaşadığı süre çok kısa olsa da insanların bu kısa süre içerisine çevreye onarılması imkansız zararlar verdiğini söylemek mümkün. Bu zararları kısa sürede telafi etmek elbette mümkün değil. Ancak zararlı kimyasallar kullanılarak üretilen birtakım ürünleri, aktardan alabileceğiniz basit birkaç malzemeyle evde yaparak, yaşam alanınızı ve doğayı kimyasallardan arındırmaya ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmaya katkıda bulunabilirsiniz. Bu süreci çocuklarınızla birlikte zaman geçirebileceğiniz, onların da eğlenirken öğreneceği bir aktivite haline getirebilirsiniz. İşte bazı ürünleri kimyasal kullanmadan, doğal ürünlerle evde yapmanın yolları:

Doğal, sağlıklı sabunlar

İşe, doğal üretilmezse alerjik reaksiyonlardan cilt kanserine pek çok sağlık sorununa yol açabilecek sabun ürünlerini evde kendiniz yaparak başlayabilirsiniz. Evde sabun yaparak doğal aroma yağlarıyla sabunlara güzel kokular verebilir ve bu yağların rahatlatıcı ve nemlendirici etkisinden yararlanabilirsiniz. Peeling etkisi yaratmak için sabuna bitki yaprakları ve kil eklemek de mümkün. İnternetteki toz, katı ve sıvı sabun yapımı için gereken malzemeler, şekil verme işlemleri ve renk, koku katma teknikleri gibi pek çok aşamayı öğrenebileceğiniz videolardan kopya çekebilirsiniz.

Kimyasalsız temizlik

Genel temizlik için kullandığınız ürünleri de evde yapabilirsiniz. Örneğin, zeytinyağlı sabun tozu, su ve çamaşır sodası kullanarak çamaşır deterjanı; karbonat, sirke ve aromalı yağlar kullanarak yumuşatıcı; sirke, su ve portakal kabuğu rendeleri kullanarak yüzey temizleyici yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Temizlik bittikten sonra da gül suyu, bitkisel gliserin ve E vitamini karışımıyla hazırlayacağınız doğal nemlendiricilerle ellerinizi nemlendirmeyi unutmayın!

3. Aydınlanırken rahatlayın

Evlerde çok kullanılmasına rağmen, zararlı kimyasallar kullanılarak üretilen bir diğer ürün de kokulu mumlar. Sadece bal mumu, fitil ve öz yağlar gibi birkaç basit malzemeyle kendi mumunuzu kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Kullandığınız yağlar mekana hoş koku verirken rahatlatıcı özellikleriyle de günlük stresinizi çekip alır. Ayrıca, geceleri mumunuzu alternatif bir aydınlatma aracı olarak kullanarak gözlerinizi dinlendirebilir, daha az elektrik enerjisi tüketerek doğaya ve bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

4. Doğal malzemelerle ter kokusuna son!

Her gün kullandığımız roll-on deodorantların içinde fazla miktarda kimyasal olduğu bilinen bir gerçek. İşte bu sebeple siz de yalnızca doğal ürünler kullanarak yapabileceğiniz alternatiflerini tercih edebilirsiniz. Mısır nişastası, kabartma tozu, anti-bakteriyel özellikli lavanta esansı, okaliptüs yağı, ve çay çiçeği yağı, koku giderici nane ve sandal ağacı esansı, hindistan cevizi yağı ve isteğe göre cildi besleyici E vitamini yağı ile elde edeceğiniz karışımı günlük kullanabilirsiniz.