ARA
Sayfayı Kaydırın

Kendin Yap: Son Zamanların Gözde Hobisi Kanaviçe

Kanaviçe hem el işi yaparak rahatlamak hem de evlerinde eğlenceli dekoratif çözümler yaratmak isteyenlerin son günlerdeki popüler tercihlerinden. Kolaylıkla edinebileceğiniz malzemeler ve öğreneceğiniz basit teknikler sayesinde siz de ister rengârenk çiçekler isterseniz de sevdiğiniz bir tablonun bir kopyasını yaratarak evinizin başköşesine asabilirsiniz. İşte yeni başlayanlar için kanaviçe yapımının en önemli adımları:

Malzemeler

Öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler; istediğiniz büyüklükte bir parça etamin (aida) kumaşı, bu kumaşı germekte kullanacağınız bir kasnak, istediğiniz renklerde çilesi 8 metre uzunlukta olan pamuklu nakış ipliği ve nakış iğnesi.

Desenler

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra, sıra geldi işlemek istediğiniz deseni seçmeye. İsterseniz internette arayarak hazır desenlerden birini kullanabilir, isterseniz de daha zahmeti yolu seçerek hali hazırda beğendiğiniz bir görseli kanaviçe deseni haline getirebilirsiniz. Genellikle desenler etamin kumaşının yapısını yansıtacak şekilde karelere ayrılmış olduğundan işlemesi oldukça kolay olacaktır.

İşleme

Tüm malzemeleri ve deseninizi yanınıza aldığınıza göre, kanaviçenizi işlemeye başlayabilirsiniz. Deseninizdeki çarpı işaretleri etamin üzerine çarpılar yapmanızı, düz çizgiler ise şekillerin dış hatlarını çekmeniz gerektiği anlamına geliyor. İstediğiniz renkte iplikleri iğneye geçirin ve bir aşağı bir yukarı eserinizi işlemeye başlayın. Bu kadar basit!

Sonuç

Gözlerinizin yorulduğu, elinize kramplar girdiği birkaç gün ve pek çok saat sonucu mutlu sona ulaşıyoruz! El emeğinizle ilmek ilmek işlediğiniz kanaviçeniz artık hazır! Artık bu şahane işinizi bir yastık kılıfı, kitap ayracı, kolye ucu ya da duvarınıza bir tablo olarak kullanabilirsiniz. Elinize sağlık!