ARA
Sayfayı Kaydırın

Kayıplara Karışan 5 Ünlü Tablo

Yüzyıllar önce yapılmış ve bugün milyonlarca dolar değer biçilen başyapıtların bazıları zamanla ortadan kayboldu. Bu sanat eserlerinin bazıları, kaçakçılar tarafından satılmaya ya da başka ülkelere yasa dışı yollardan sokulmaya çalışılırken bulunmuş ancak bazıları arkalarında hiç bir iz bırakmadan kayboldu. Interpol’e göre şu an aranmakta olan 50 bine yakın sanat eseri mevcut. İşte hırsızların ellerine düşen eserlerden en bilinenleri:

Mona Lisa, Leonardo Da Vinci

Belki de gelmiş geçmiş en ünlü portrelerden biri olan Mona Lisa 1911 yılında sergilendiği Louvre Müzesi’nden İtalyan Vincenzo Peruggia tarafından çalındı. Peruggia, müzenin kapalı olduğu 21 Ağustos 1911 Pazartesi günü üzerinde çalışanların giydiği üniformayla personel kapısından girdi, tabloyu duvardan çıkardı ve üzerinden çıkardığı üniformaya sararak aynı kapıdan kaçırdı. Mona Lisa’yı Paris’teki evinde iki yıl sakladıktan sonra Floransa’da satmaya çalışırken yakalandı. Eser hala Louvre’da sergileniyor.

Der Schrei der Natur (Doğanın Çığlığı), Edvard Munch

Munch’un ünlü eserinin kendisi tarafından yapılan bir reprodüksiyonu sergilendiği Oslo Ulusal Gallerisi’nden 1994 ve 2004 yıllarında iki defa çalındı. 1994 Olimpiyatları’nın başladığı gün müzeye giren iki hırsız tabloyu çalarak, yerine “kötü güvenlik için teşekkürler” notunu bıraktı. Galerinin, istenen 1 milyon Dolar fidyeyi ödemeyi reddetmesinin ardından, hırsızlar da İngiliz polisi desteğiyle düzenlenen bir operasyonla yakalandılar. Aynı tablo 2004’te bu kez silahlı soyguncular tarafından kaçırıldı. Soyguncular yakalanıp yargılansa da tablo ancak iki yıl sonra hafif hasarlı şekilde ortaya çıkarılabildi.

Le Pigeon aux Petits Pois (Güvercin ve Bezelyeler), Pablo Picasso

20 Mayıs 2010’da Paris Modern Sanat Müzesi, bir önceki gece aralarında Picasso’nun Güvercin ve Bezelyeler tablosunun da de bulunduğu ve toplam değeri 100 milyon Euro’yu geçen 5 tablonun çalındığını duyurdu. Soygun sırasında alarm ötmezken, güvenlik kamerası pencereyi kırarak müzeye giren bir hırsızın tek başına resimleri çerçevelerinden çıkartarak çaldığını gösteriyordu. Şüpheli Vrejen T. bir süre sonra yakalanarak sorgulansa da, suç ortaklarının paniğe kapılarak eserleri çöpe attıkları konuşulanlar arasında.

Waterloo Bridge (Waterloo Köprüsü) ve Charing Cross Bridge (Charing Cross Köprüsü), Claude Monet

2012’de Rotterdam’da bulunan Kunsthal Müzesi’nden 5 diğer resimle Monet’in iki tablosunu da çalan soyguncular, polisler binaya gelen kadar kaçtılar. 2013’de Romanya’da yakalandıktan sonra suçunu itiraf eden soygunculardan birinin annesinin evinde bulunan şöminede resimlerin yapıldığı tarihe uygun çiviler bulunması, tabloların yakılmış olma ihtimalini güçlendiriyor.

The Storm on the Sea of Galilee (Galilee Denizinde Fırtına), Rembrandt van Rijn

1630’larda ünlü Flaman ressam Rembrandt’ın İncil’den bir sahneyi resmettiği bu ünlü tablosu Boston’da bulunan Isabella Stewart Gardner Müzesi’nden 1990 yılında çalındı. Bu tabloyu değerli yapan Rembrandt’ın tek deniz tablosu olması ve tablodaki insanlardan biri olarak kendini çizdiğine inanılmasıydı. Soyguncular kendilerini polis olarak tanıtarak müzeye girip toplam 13 tabloyu çalarak kayıplara karıştı. Tablolar tüm çabalara rağmen hâlâ bulunamadı.