ARA
Sayfayı Kaydırın

İyi Bir Aşçı Olmak İçin Bilmeniz Gereken 4 Şey

Yemek yapmak bir tutkudur… Yemek yapma tutkunları soğan doğrarken akıttıkları her gözyaşının, yumurta akını beyaz bir köpüğe dönüştürünceye kadar çırparken yaşadıkları bilek ağrısının ve hamurun yeteri kadar kabarmasını sabırsızlıkla beklemelerinin sonunda lezzetli bir ödül olduğunu bilir. Son yıllarda Türkiye’de de pek çok insan farklı aşçılık kurslarına katılarak yemek yapımına dair teknik bilgiler öğreniyor ve bu alanda profesyonel olarak ilerlemek isteyenler önceki kariyerlerini geride bırakıp çeşitli otel ve restoranlarda aşçı olarak çalışmaya başlıyor. İşte usta aşçılardan mükemmel yemekler yapmanın püf noktaları:

Marine Etmek

Et pişirilmeden önce mutlaka marine edilmeli ki yumuşaklığını korusun ve pişirme sırasında tamamen kuruyup yemesi zor bir hâl almasın. Usta aşçılar marine sosunun içinde limon suyu gibi en az bir asit kullanılmasını tavsiye ediyor.

Düşük Ateş

Ustaların bir diğer tavsiyesi de yemekleri düşük ısıda, uzun süre pişirmek. Bu sayede malzemelerin özleri birbirine karışarak çok daha enfes lezzetler oluşturuyor.

Çeşit çeşit baharatlar

Uzman aşçılara göre baharat kullanmada elinizi korkak alıştırmamanız gerekiyor. Farklı baharatları karıştırarak damağınıza uygun lezzetler yaratmayı deneyin.

Oda sıcaklığı

Tatlı konusunda uzmanlaşan şefler, hamurda kullanılacak malzemelerin mutlaka oda sıcaklığında bekletilmesini tavsiye ediyor.