ARA
Sayfayı Kaydırın

Her Beyaz Yakalının Bilmesi Gereken 5 Önemli Bilgi

Beyaz yakalı olmak kolay değil. Gündelik işlerinizi yapmanın yanı sıra, plaza insanları tarafından geliştirilen ortak dile hakim olmanız ve plaza hayatının neredeyse zorunlu kıldığı bazı kurallara uymanız da gerekir. Bu kurallardan en önemlilerini kısa ve eğlenceli bir liste haline getirerek tüm beyaz yakalıların hizmetine sunuyoruz.

1. Plaza Türkçesini su gibi konuşun

Toplantı set edin, işi birilerine escalate edin, deadline belirleyin, bol bol benchmarking yapın ve e-mail’lerin sonunda mutlaka FYI deyin. Plaza Türkçesini akıcı konuşmak, beyaz yakalı olmanın en önemli kuralı.

2. Sosyal olun, kaynaşın

İş arkadaşı deyip geçmeyin, tanıyın. Onlarla sosyalleşmeyi, iş çıkışlarında beraber White Chocolate Mocha içmeyi ve birlikte paintball oynamayı ihmal etmeyin.

3. E-mail canavarı olmayın!

İşlerin gidişatıyla ilgili e-mail’leşmek elbette önemli, ama CC ve BCC’lere basarken elinizi korkak alıştırın. İlgili ilgisiz herkesi e-maillere ekleyip, yoğun bir trafik yaratmamaya özen gösterin ki insanlar sizi bir “e-mail canavarı” olarak bellemesin.

4. Yemek kartını verimli kullanın

Tecrübeli bir beyaz yakalı, yemek kartının ne kadar önemli olduğunu bilir ve bakiyesini ay sonuna kadar yetirmeyi başarır. Menüden daha uygun fiyatlı olan yemekleri seçin. Her gün Easy Chicken Pasta Alfredo yenmez, değil mi?

5. Yeni Ulaşım Stratejileri Geliştirin

Servisi kaçırıp işe geç kalmamaya özen gösterin. Arabanızla gidiyorsanız trafikten kaçma, toplu taşımayla gidiyorsanız kalabalıklar arasında hayatta kalma stratejileri geliştirin. Bu konuda pratiğe ihtiyacınız varsa hafta sonları Şans Yolu gibi oyunlarla pratik yapıp kendinizi geliştirip uzmanlaşabilirsiniz.