ARA
Sayfayı Kaydırın

Hayatın Tadının En Güzel Çocuklukta Çıktığını Gösteren 5 Tespit

Çocukluk, büyüklerin dünyasında olup biten kavgalardan, kaygılardan ve sorunlardan uzakta, hayatın tadını tam anlamıyla çıkardığımız yıllar. Çocukken hayatımızın bir parçası olup da büyüdükçe özlediğimiz şeylere bir göz atalım:

1. Sorumluluk hissetmeden yaşanan, gülüp eğlenilen tek dönemdir. Yaşamın güzelliğinin her an farkında olmak gündelik işlerin başında gelir.

2. Hayat daima onlara güzeldir. En büyük küslük 3 gündür. Sevmek, hiç kin tutmamak bu kadar yer etmiştir.

3. Saklanmak için tek gereken ellerle gözleri kapatmaktır. Sevilmeyen şeylerden uzaklaşmak bu kadar kolaydır.

4. İlköğretim, oyunların; lise, dostlukların keşfedildiği zamandır. Hayatın dönüm noktaları bu kadar net ve doğaldır.

5. Hayatta her şey mümkündür. Kuşlarla uçmak, peri kızı olmak, herkesin korktuğu ormanlara korkusuzca dalmak çocuk işidir. Hayal gücü hayatın içinde değil; merkezindedir.

Fakat...

Dünyada 168 milyon çocuk bu anılara sahip olamıyor. Cam silmek, mendil satmak, konfeksiyonda çalışmak; hatta bazen büyüklerden daha zorlu işler yapmak zorunda bırakılıyor. Diğer çocuklar gibi arkadaşlarıyla oyunlar oynayamıyor, okula gidemiyor, en kötüsü de büyüklerin ve akranlarının istismarına uğruyor. 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde dünyanın en önemli sorunlarından biri olan çocukların çalıştırılması sorununun farkına varın. Garanti Emeklilik 2010 yılından bu yana, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile okul saatleri dışında para kazanmak amacıyla çalışan ortaokul öğrencilerini, başta sokaklar olmak üzere çalıştıkları iş yerlerinden uzaklaştırmak, çocukların okula devamlılıklarını, akademik başarılarını artırmak amacıyla İşimiz Okumak sosyal sorumluluk projesini yürütmektedir.