ARA
Sayfayı Kaydırın

Hastalıkları Dehalara Engel Olmadı

Dünyanın gelmiş geçmiş en yüksek IQ’lü kişisi Albert Einstein’dan efsanevi piyano virtüözü Ludwig Van Beethoven’e kadar pek çok deha hayatları boyunca çeşitli hastalıklarla savaştılar.

Öğrenme Bozukluğu Einstein’i Durduramadı!


Disleksi çocuklarda en fazla rastlanan öğrenme bozukluklardan biri olmasına rağmen, çoğu zaman hiperaktivite ile karıştırılıyor. Odaklanamamanın yanı sıra, çocuğun dinleme, okuma, iletişim ve akıl yürütme yetenekleri kazanmada güçlük yaşamasıyla ortaya çıkan bir hastalık. Disleksi sahibi çocuklar diğer çocuklardan daha az ya da fazla zeki değil, sadece farklı öğrenme şekilleri uygulanması gereken çocuklardır. Fizik dehası Einstein, sanatçı ve mucit Da Vinci ve dünyanın en zenginlerinden Bill Gates de disleksi hastası.

Kekemelikten Kütle Çekimini Keşfetmeye


Asla bir zeka geriliği belirtisi olamayan kekemelik konuşma esnasında veya konuşmaya başlarken bazı ses veya sözcükleri tekrarlayarak çıkarma ile baş gösteren bir konuşma bozukluğu. Psikolojik, fizyolojik ya da kalıtsal nedenlerden kaynaklanabilen kekemelik küçük çocukların sosyal hayatlarını etkileyebiliyor. Çeşitli konuşma terapisi yöntemleriyle belirli bir oranda düzeltilebilen kekemelik de dehaların hastalıklarından. Ünlü iki fizikçi Isaac Newton ve Stephen Hawking çocukluk ve gençlik yıllarını kekeme olarak geçiren ünlü dehalar.

Görmeden Resim Yapanlar, Duymadan Senfoni Besteleyenler


“Duymadan senfoni mi bestelenir?” demeyin. 31 yaşında duyma sorunları yaşamaya başlayan ve 47 yaşında duyma yetisini tamamen kaybeden Beethoven, en fazla bilinen eserlerinden biri olan 9. Senfoni’yi duyma yetisini tamamen kaybettikten sonra besteledi. Van Gogh migren, epilepsi ve Meniere Sendromuna ek olarak ciddi bir katarakt sorunu yaşamıştı. Hayatının son dönemlerindeki resimlerinde sarı renk ağırlığının bundan kaynaklandığı düşünülür.

Asperger Sendromu


Otistik Spektrum Bozuklukları’ndan (OSB) biri olan Asperger Sendromu sosyal etkileşimde zorluklar ve sınırlı ve yineleyici ilgi ve davranışlarla tanımlanır. Diğer OSB’lerden farklı olarak Asperger olan çocuklarda dil ve zeka gelişimde genel bir gecikme görülmez. Çeşitli terapiler Asperger sahibi çocukların daha etkili etkileşim için sosyal beceriler, anksiyete ile ilgili stres yönetimi, ve obsesif ilgiler ile yineleyici rutinleri azaltıcı bilişsel davranış terapisi, algısal bütünlük ve motor koordinasyon için mesleki ya da fizik tedavi gibi konularda kullanılmakta. Asperger Sendromu dehalar arasında en yaygın olan bozukluk olmasıyla da ünlüdür. Einstein, Beethoven, Van Gogh, Newton, Da Vinci ve Goethe Asperger sendromuyla yaşayan dehalardan bazıları.