ARA
Sayfayı Kaydırın

Güzelliğin Yeni Sembolü: Güç

Amerikalı fotoğrafçı Kate T. Parker çektiği fotoğraflarla cinsiyetçi toplum dogmalarına karşı çıkıyor. Kendi kızları Ella, Alice ve onların arkadaşlarıyla yaptığı çekimlerde kızları “güzel, kusursuz ve yumuşak başlı” değil “güçlü ve doğal” şekilde resmediyor. Alışılagelmiş bol “photoshop’lu” güzel kız fotoğraflarına karşı bir duruş sergilemek istediğini belirten Parker, “Kızlarımın ve arkadaşlarının güzel, eşsiz ve güçlü yanlarını oldukları gibi göstermek istedim: dağınık saç, kirli yüzler, kızgın, neşeli… O an her nasıllarsa onun fotoğrafını yakalamak istedim” diyor.

Güzelliğin yeni sembolü: Güç

Çektiği fotoğrafları kendi bloğunda yayınlayan Parker’ın kendisi de eski bir atlet. Kızlara kendileri gibi olmalarını ve güçlü yanlarını sevmelerini öğütlüyor ve ekliyor “kızlar için güçlerini göstermek ve düşüncelerini açıkça ifade edebilmek oldukça önemli.” Başlattığı bu sosyal harekete de “Güzelliğin yeni sembolü: Güç” (Strong is the New Pretty) adını veren sanatçı günümüz toplumlarında dahi kız çocuklarına dayatılan cinsiyet rollerine karşı çıkmayı hedefliyor.

Lider Genç Kadınlar

Kız çocuklarına daha küçük yaşlardan ve çoğu zaman kendi kontrolleri dışında bebeklerle oynamak, evlilik hayalleri kurmak ve hayatını iyi bir eş ve anne olmaya adamak gibi öğretiler dayatılırken, Parker’ın fotoğraf sanatını kullanarak normlara karşı çıkışı takdire değer. Parker, çektiği fotoğraflarda özellikle spor yapan, yüzen, koşan ve lider pozisyonda görülen kızlarının büyüdüklerinde bağımsız ve lider özelliklere sahip örnek kadınlar olacağına inanıyor. Çektiği fotoğrafların sırrını soranlara da cevabı oldukça basit:

“Doğru ışığı yakalayın, “peynir” demeden doğal gülümsemeler yakalayın, çocuklarınızın sevdiği eşyalarını fotoğraflarda kullanmaya dikkat edin ve mümkün olduğunca yaklaşarak mükemmel olmayan noktalara odaklanın!”