ARA
Sayfayı Kaydırın

Gelelim Hobi Edinmenin Faydalarına

Zorunlu işler listenizin derinliklerinde boğulduğunuzda ya da sadece kendiniz için bir şeyler yapmak istediğinizde, sizi bu sıkıntıdan kurtaracak meşgale arayışına girersiniz. Maket uçak yapmak, pul biriktirmek ya da sadece yürüyüş yapmak… Bazen geçici bir heves gibi başlayan bu aktiviteler bir bakarsınız hayatınızın anlamı oluvermiş. Araştırmalar, iş dışında meşguliyetleri olanların, diğer insanlara kıyasla daha mutlu ve özgüvenli olduğunu gösteriyor. Kendiniz için bir iyilik yapın, en kısa zamanda bir hobi edinin.

Becerikli hissedersiniz

Gündelik zorunluluklara bağlı olmaksızın, sadece sevdiğiniz ve istediğiniz için uğraştığınız bir meşgale size iyi hissettirir. Hobinizle ilgili olan işe başladığınızda, kendi beceri ve yaratıcılığınızla onu geliştirdiğinizde, kendi gelişiminizi görmek bile önemli bir şeyler başardığınızı hissettirerek özgüveninizi arttırır.

Motivasyonunuz artar

Bazen sadece yataktan kalkmak için bile motivasyona ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, yapmaktan keyif alacağınız ve uzun bir süre devam edebileceğiniz bir uğraş bulmak tam size göre olabilir. Tek yapmanız gereken, size gereken motivasyonu sağlayacak o uğraşın ne olduğunu belirlemek.

Stres yönetimi sağlar

İş dışında bir şeyler yaparak kafanızı dağıtabilir, odaklanabilir ve zihinsel durumunuzu daha rahat kontrol edebilirsiniz. Bu sayede gündelik hayatınızda da daha mutlu ve verimli olmanız, dolayısıyla stres yükünüzü bir nebze de olsa hafifletmeniz mümkün.