ARA
Sayfayı Kaydırın

Gelecekte Popüler Olacak 5 Meslek

İzleyerek büyüdüğümüz Jetgiller çizgi dizisini kim hatırlamaz? Jatson ailesinden hatırlayacağınız gibi bundan 25-30 yıl sonra, eğer iş dünyası hala robotlar tarafından istila edilmemişse, insanlar yeni çağa bir şekilde ayak uydurarak yeni iş alanları oluşturmaya devam edecek. Ne mühendislik, ne tıp. İşte torunlarınızın hayallerini süsleyecek meslekler:

Şehirsizleştirme Mühendisi

Birleşmiş Milletler’e göre 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %66’sı şehirlerde yaşıyor olacak. Bu da demek oluyor ki insanlar her ne kadar doğaya hasret kalacak olsa da şehirlerden kaçmak neredeyse imkansız olacak. Bu ihtiyaç sonucunda aramıza katılacak olan şehirsizleştirme mühendisleri, biraz temiz hava alıp yeşil ve mavilikler arasında huzur bulacağımız alanlar yaratmak için canla başla çalışacaklar.

Temiz Su Madenciliği

İnsanlar yemek yemeden 21 gün yaşayabilirler fakat su içmeden bir haftayı çıkarmaları zor. Newsweek’in 2010 yılında kapağına taşıdığı gibi, su artık yeni petrol. Su kaynakları giderek tükenmeye devam ederse temiz su aramak ve çıkarmak başlı başına bir meslek haline gelecek.

Sayborg Kaynakları Sorumlusu

İnsan Kaynakları Sorumluları’nın yerine geçecek olan bu yeni meslek adı üzerinde robotlaştırılmış insanların çalıştığı alanlarda oldukça popüler olacak. “Müdürümle frekansımız tutmuyor” şikayetine yepyeni bir anlam kazandıran sayborg ilişkileri oldukça önemli olacak.

Teknoplastik Cerrah

“Doktor, yüzüme takılan yeni biyonik gözden memnun değilim. Biraz küçüğünü takmak mümkün mü?” gibi hasta şikayetlerinin muhatabı olacak kimse. En son tıp ve teknoloji gelişmelerini takip etmesi gerekecek bu mesleğin maddi getirisinin de yüksek olması muhtemel.

Pirinç Brokerliği

Zaten giderek nesli tükenmekte olan bitkiler listesine giren pirinç, gelecekte o kadar azalacak ki, dünya nüfusunun yalnızca %0.121’i kuru fasulyenin yanında tereyağlı pirinç pilavı yiyebilecek. İlla ki birileri de bu krizi fırsata çevirip pirinç borsacılığı işine girecek.