ARA
Sayfayı Kaydırın

Eyvah, Ben Bir Doğa İnsanı Değilim!

İşte çok mu geriliyorsunuz? Yürüyüşe çıkın. Şehir yaşantısı sizi çok mu bunalttı? Hafta sonu doğaya kaçın.

Bunlar “eko-terapi” olarak bilinen alternatif tedavi ve rehabilitasyon tekniğinin en önemli öğretilerinden. Bu düşünceye göre kendinizi doğaya bırakmak sizi şehirlerin gürültüsü, kalabalığı ve kirliliğinden uzaklaştırarak içinizi huzurla dolduruyor. Fakat ABD’li Tüketici Psikolojisi Topluluğu’nun yayınladığı bir araştırma önemli bir soruya dikkat çekiyor: Acaba doğanın bu iyileştirici ve yenileyici gücü konusunu biraz abartıyor muyuz?

Herkes Bir Doğa İnsanı Değil

Ağaçlık alanlar, öten kuşlar ve mavi gökyüzüyle baş başa kalmak bazı insanlar için rahatlatıcı olmaktan ziyade büyük bir stres kaynağı olabilir. Bunun nedenlerini anlamak üzere profesörler Kevin Newman ve Merrie Brucks araştırmaları kapsamında bir grup insandan, önce sürekli devam eden tehdit, korku, özenme, anksiyete, irdeleme ve yalnızlık gibi durumları ölçmede kullanılan Eysenck Kişilik Envanteri’ni cevaplamalarını, ardından da şehir ve doğa manzaralarının olduğu puzzle’lar yapmalarını istediler. Sonrasında ise Newman ve Brucks katılımcılara rahatlatıcı deniz dalgası seslerini yüksek korna seslerinin takip ettiği bir kayıt dinlettiler. Araştırma sonuçları oldukça şaşırtıcı: Yukarıdaki sorunlardan yakınan kişiler şehir yaşantısı gibi yüksek stres içeren durumları daha rahatlatıcı buluyor ve korna sesinden rahatsız olmaktan ziyade bu sesten hoşnut oluyorlar.

Düzenli Şehirler Stresi Azaltıyor

2015’de yayınlanan bir diğer araştırma ise düzenli şehirlerde yaşayan insanların çarpık kentleşmenin yaygın olduğu yerlerde yaşayan kişilere göre daha az stres yaşadığını gösteriyor. İtalya’nın Torino şehrinde yapılan araştırmaya göre şehrin iyi planlanmış kısımlarında ve toplu taşıma araçlarına yakın noktalarda yaşayan kişiler diğerlerine göre stresten çok daha az yakınıyor. Çünkü bu tür ortamlar özellikle çocuklu aileler, yeni anneler ve yaşlıların dışarıda daha fazla zaman geçirebilmesine ve çeşitli aktivitelere katılmasına olanak sağlıyor.

Peki Ya Doğa?

Siz “Göz alabildiğine yeşil ve mavinin buluştuğu yerlerden başka hiçbir yerde rahatlayamam!” diyenlerdenseniz, yalnız değilsiniz. The Atlantic dergisinin doktor yazarı James Hamblin her ne kadar doğanın rahatlatıcı etkilerini onaylasa da, bu tür terapiler konusunda dikkatli olunması taraftarı. Hamblin’e göre doğa stresi gidermek için tek çözüm olmayabilir. Eğer ormanda yürümek, bahçede tohumlar ekmek ya da kuşları dinlemek size göre değilse, evinize yakın, cam üflemek ya da yoga yapmak gibi boş zamanlarınıza bir amaç kazandırarak sizi rahatlatacak bir aktivite bulmak en iyisi.