ARA
Sayfayı Kaydırın

Evde Enerji Tasarrufu Sağlayan 6 Dekorasyon Önerisi

Evinize girenler hayran kalıyor; seçimleriniz için sizi tebrik ediyor. Ancak bu dekorasyon faturalarınızın kabarmasına sebep oluyorsa sizleri aynı oranda mutlu etmeyebilir. Çok sıcak ya da çok soğuk günlerde artan enerji kullanımından tasarruf etmek sanıldığı kadar zor değil. Evde enerji tüketimini en aza indirmenin birçok yolu var. Teknik anlamda pek çok yöntem deneyebilirsiniz ama sadece dekorasyon oyunlarıyla faturalarınızda gözle görülür bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Pencerelere dikkat!

Soğuk günlerde en çok sıkıntı yaşadığımız bölgeler hava sızdıran pencereler. Bütçenizi aşmamak için değiştirmekte zorlandığınız pencereler uzun vadede size daha pahalıya mal olabilir. Eğer değişim söz konusu değilse doğru perde kullanımı az da olsa faydalı olacaktır. Kalın perdelerle hava sızıntılarını kısmen engellemek mümkün. Kullandığınız pencereler ahşap çerçeveli ise cam kenarlarının macunlandığından emin olun. Aynı zamanda ahşap kapı ve pencerelerde macun yerine izolasyon bantları da kullanabilirsiniz. Panjurlar ise hem güneşin zararlı ışınlarından koruyan hem de ısı kaybını engelleyen bir diğer çözüm önerisi olabilir.

Daha büyük halı, daha fazla tasarruf

Yaz kış enerji tasarrufu yapmanızı sağlayabilecek evin en önemli dekorasyon elemanlarından biri de halı. Dekoratif amaçlı aldığınız küçük halılar yeterli ısı yalıtımı sağlamayabilir. Kış aylarında sıcaklığın seramik zeminler tarafından çekildiğini unutmayın. Duvardan duvara halılar ısı yalıtımını ve enerji tasarrufunu büyük oranda etkiler. Duvardan duvara halılardan hoşlanmayanlar için ise yine kalın, büyük ve tek parça halıları öneririz.

Radyatörlerin önü açık olsun

Büyüklerimizden her zaman duyduğumuz “radyatörlerin önüne eşya koyma” öğüdü oldukça faydalı. Özellikle hatalı yerleştirilmiş yatak, koltuk ve dolap gibi mobilyalar odadaki ısının artmasını engelliyor.

Duvar yalıtımının önemi

Evinizin renklerine karar verirken tasarruf önerilerimizi aklınızdan çıkarmayın. Çünkü açık renkli ve ısı yalıtımlı duvarlar daha az enerji tüketmenize neden olur. Yüksek yansıtma özellikli açık renkler aydınlatmadan alacağınız verimi maksimuma çıkarır.

Tasarruflu aydınlanın

Evin her yerinde aynı ampulü kullanmak yerine kullanım alanına göre ampul seçin. Antre ve koridorlardaki ampulleri seçerken biraz daha düşük güçlü ampuller tercih edebilirsiniz.

Beyaz eşyalarda enerji tasarrufu

Buzdolabı dışarıdan ısı alırsa içini soğutmakta zorlanır ve enerji tüketimini artırır. Bu bakımdan buzdolabınızı güneş alan bir yere veya radyatör, fırın gibi ısı kaynaklarının yanına koymak bütçenize zarar verir. Ayrıca, evinizi dekore ederken gece kullanmadığınız tüm elektronik cihazlarınızın aynı sistemde buluşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece gece yatarken tek bir tuşla tüm cihazlarınızın elektriğini kesebilirsiniz. Bu sistemi bir elektrikçi yardımıyla kolayca kurabilirsiniz.