ARA
Sayfayı Kaydırın

Eğlenceli Oyunlarla Beyin Egzersizi İçin 5 Uygulama

İster işinize daha iyi odaklanmak ister okul başarınızı artırmak, isterseniz de sadece zevk için olsun diye beyin kapasitenizi artıracak eğlenceli aktivitelerle zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Bunun için pek çok uygulama sayesinde kafede geç kalan arkadaşınızı beklerken ya da metroda seyahat ederken bilim adamlarının geliştirdiği eğlenceli oyunları oynayabilirsiniz. İşte tüm dünyada büyük ilgi gören en iyi 5 beyin egzersiz uygulaması:

1. Lumosity

Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan uygulamalardan biri olan Lumosity, zamana karşı oynanan ve hafıza geliştirme, odaklanma, problem çözme, düşünce esnekliği ve işlem hızı konularını hedef alan 3 oyun kategorisinden oluşuyor.

2. Wizard

Cambridge Üniversitesi bilim insanlarının tasarladığı Wizard, arabayı park ettiğiniz yeri hatırlamanızı yardımcı olduğu gibi akşam yapacağınız yemek için evde hangi malzemelerin eksik olduğuna dair bilgileri dahi vererek epizodik hafızanın gelişmesine yardımcı oluyor. Bazı ülkelerde Wizard uygulaması şizofreni tedavisinde alternatif bir yöntem olarak kullanılıyor.

3. Fit Brains Trainer

360’dan fazla oyun ve bulmacayla zekanızı keskinleştirmeyi hedefleyen bu uygulama siz kendinizi daha da geliştirdikçe zorlaşan seviyeleriyle çıtayı yükseltiyor.

4. Elevate

Apple tarafından 2014 yılında Yılın Uygulaması seçilen Elevate, kişiye özel olarak değişiklik gösteren oyunlarla iletişim ve analitik becerilerin gelişmesine yardımcı oluyor.

5. Eidetic

Aralıklı tekrar tekniği kullanılarak geliştirilen Eidetic, önemli telefon numaralarından ilginç kelimelere kadar pek çok şeyi ezberlemenin kolay yollarını öğretiyor. Eidetic’in diğer uygulamalardan en büyük farkı ise banka hesap numarası, annenizin telefon numarası ya da arkadaşlarınızın doğum tarihi gibi, size ait bilgileri kullanarak pratik yapmanızı sağlıyor olması.