ARA
Sayfayı Kaydırın

Dünyaya Çok Farklı Bakmanızı Sağlayacak 8 Harita

Özellikle teknoloji alanında yeni gelişmelere yol açan Big Data (Büyük Veri) ve Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) yeni ve ilginç analizler yapılabilmesine olanak sağlıyor. Eskiden sadece siyasi ve coğrafi çeşitleriyle yetindiğimiz haritalar da artık aklımıza bile gelemeyecek verilerin eğlenceli olarak gösterilebildiği bir mecra halini alıyor. İşte dünyaya çok farklı bakmanızı sağlayacak 8 ilginç harita:

1. Dünyanın neresinde çalışsanız patronunuz bir kadın olur?

Afrika ve Orta Doğu’nün bir kısmından verilerin yer almadığı bu haritaya göre, patronunuzun bir kadın olması ihtimalinin en yüksek olduğu ülke %59.3 ile Jamaika. Türkiye’de ise bu ihtimal %10 civarında.

2.En az ve en çok resmi tatil yapan ülkeler

Bu haritaya göre en fazla resmi tatil günü Rusya ve İngiltere, en az da ABD, Hindistan ve Pakistan’da. Türkiye ise ortalama 12-14 gün ile tam ortalarda yer alıyor.

3. Filtre kahve mi, granül kahve mi?

Görünüşe göre Kuzey ve Güney Amerika’yla Avrupa’nın büyük bir kısmı çekirdekten yapılmış taze kahve ürünlerini tercih ederken, çay içmenin de çok popüler olduğu Doğu Avrupa ve Asya ülkeleri granül, yani suda çözünen kahve türlerinin müptelası.

4. Ne kadar seviliyorsunuz?

Bu haritaya göre, sevildiklerini en fazla hissedenler Filipinler’de yaşayanlar. Türkiye de bu listede üst sıralarda yer alıyor. Sevdiklerimize sevgimizi göstermeye devam!

5. Sizce de spora başlamanın vakti gelmedi mi?

15 yaş üstü nüfusu en fazla spor yapan ve yapmayan ülkelerin gösterildiği haritaya göre Türkiye beden eğitiminden sınıfta kaldı. %56’sı aktif olarak spor yapmayan ülkemiz listede son sıralarda.

6. Dünya tatile nereye gidiyor?

Ülkelere giriş yapan turist sayılarının yer aldığı bu haritaya göre, en fazla ziyaret edilen ülke 80 milyonun üzerinde turistle Fransa. Türkiye ise 34 milyon turistle 6. sırada.

7. Türkler tam bir Beyoncé aşığı!

Beyoncé’nin 2013 yılında bir Aralık gecesi sürpriz bir şekilde internette satışa çıkan albümü hakkında atılan tweet’leri ölçen bu interaktif haritaya göre, Türkler Beyoncé’yi çok seviyor; Ruslar ise albümü çok sevmemişe benziyor.

8. Kağıt para üzerinde kadın portresi olan ülkeler

Vox

Görünüşe göre 148 ülke paralarına kadın resmi koymazken, 48 ülkede ise durum çok daha iyi. Türkiye de 50 TL banknotun arka yüzündeki yazar Fatma Aliye Topuz portresiyle paralarında kadın resmi bulunduran ülkelerden.