ARA
Sayfayı Kaydırın

Dünya’nın En Pahalı 7 Şehri

The Economist dergisi her yıl yaşamın en pahalı olduğu ülkelerin sıralandığı bir rapor yayınlıyor. Yiyecek giderleri, benzin fiyatları ve vatandaşların alım güçleri gibi parametreleri karşılaştıran bu raporun 2016 sonuçlarına göre Batı Avrupa, Güneydoğu Asya ve Kuzey Amerika şehirleri dünyanın en pahalı şehirlerinin yer aldığı bölgeler olurken Afrika, Batı ve Orta Asya şehirleri yaşamın en ucuz olduğu şehirler olarak dikkat çekiyor. Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul ise listenin tam ortalarında, 78. sırada yer alıyor. İşte dünyanın en pahalı 7 şehri:

Singapur

Geçen yıl da bu listenin birinci sırasında bulunan dünyanın bir adada kurulu tek şehir ülkesi Singapur, dünyanın en pahalı şehri unvanını elden bırakmıyor. Nüfusu yalnızca 5 milyon civarında olan bu şehir kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla bakımından da dünyada üçüncü.

Zürih

Nüfusu 1.3 milyon olan Zürih, büyük bir kültür kenti olmanın yanı sıra Avrupa ekonomisin kalbinin attığı yerlerden biri. Kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla bakımından da dünya 2.’si olan İsviçre’nin başkenti, pahalılık açısından da listenin en üst sıralarında yer alıyor.

Hong Kong

Dünyanın kültürel olarak en renkli yerlerinden biri olan Hong Kong listenin 3. sırasında yer alıyor. Kişi başı yurt içi hasıla bakımından diğer şehirlerden biraz geri kalsa da, gelişmişlik cetvelinin en üstlerinde yer alan şehirde özellikle emlak fiyatları el yakıyor.

Cenevre

Zürih ile birlikte Avrupa’nın bir diğer kültür başkenti Cenevre de listenin üst sıralarında yer alıyor. Birleşmiş Milletler’in merkez ofisinin bulunduğu şehir, en pahalı şehirler arasında da 4. sırada.

Paris

Fransa’nın başkenti Paris her yıl tüm dünyadan milyonlarca turisti kendine aşık ediyor fakat dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Fransa’nın sanat, siyaset ve ekonomi merkezi Paris’te yaşamak size pahalıya patlayabilir.

Londra

Aynı listede geçtiğimiz yıl 11. sırada olan Londra, bu yıl 6. sırada karşımıza çıkıyor. İngiliz Sterlini’nin Euro ve Dolar’a karşı güçlü bir grafik seyretmesiyle hayat standartlarının oldukça yükseldiği Londra’nın şehir merkezinde yaşamak isteyen birinin yıllık 80 bin Sterlin’i gözden çıkarması gerekiyor.

New York

Amerikan kültürel ve ekonomik yaşantısının merkezi New York, listedeki en yüksek Kuzey Amerika şehri. İş dünyasının gittikçe genişlemesine rağmen, şehir sınırlarında herhangi bir değişiklik olmaması özellikle Manhattan bölgesinde emlak fiyatlarının tavan yapmasına sebep oluyor.