ARA
Sayfayı Kaydırın

Dijital Göçmenler İçin Sosyal Medya Kılavuzu

İnternet erişimi olan yetişkinler arasında sosyal medya kullanımı gün geçtikçe artıyor. 2014 yılında PEW tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya kullanımı “dijital göçmen” olarak kabul edilen 40 yaş ve üzeri kişilerde ortalama %65. Eğer siz sosyal medya dünyasına yeni katılıyor ve sürekli duyduğunuz sosyal medya terimlerinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, üzülmeyin. İşte sosyal medya kullanıcılarının bilmesi gereken olmazsa olmaz kelimeler:

Mention

İngilizce orijinali “tagging” ya da “mention” olan etiketlemek başka birisinin Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlarda yaptığı paylaşımlarda sizin adınızı geçirdiği, yani etiketlediği anlamına gelmekte. Sosyal medya platformları ilk popüler olmaya başladığı yıllarda, yalnızca fotoğraflar etiketlenebilirken, artık metinlerde bile arkadaşlarımızın isimlerini etiketlemek mümkün.

Snap

Hızlı fotoğraf anlamına gelen İngilizce kelimeden türetilmiş bu kavram da özellikle Snapchat gibi platformlarda anlık resimli mesaj ya da video paylaşmak anlamına gelir. Sürekli yenilenen filtrelerden sevdiklerinizi kullanmayı da unutmayın!

Lokasyon atmak

Akıllı telefon kullanıcılarının nerede olduklarını arkadaşlarıyla paylaşabilmelerine yarayan bu özellik, buluşmalar öncesi doğru yerde toplanabilmek için ideal.

Like’lamak

Fotoğraflar, yazılar, videolar kısacası sosyal medyada paylaşılan her şey “likel’amak” yani beğenmek üzerine kurulu diyebiliriz. Hoşunuza giden bir paylaşımı “like” ederek beğeninizi gösterebilir, altına yorum yaparak da paylaşımla ilgili sohbete dahil olabilirsiniz.

Hashtag

Hashtag işareti aslında telefonlarımızın kadranından aşina olduğumuz bir işaret. Artık tüm sosyal medya platformlarına yayılmış durumda olan hashtag kullanımı sosyal medya dilinin vazgeçilmezlerinden. Özünde önemli etkinlik, akım ve kampanyaların yayılmasında kullanılan hashtag’ler, artık her türlü durum için ve belirli konularda daha geniş kitleleri kapsayan sohbet zincirleri oluşturmada kullanılıyor.

DM

“Geçen gün bana DM’den yazdı” diyen birisini duyduğunuzda panik olmayın. DM yani “direct message” sosyal medyada birisini iletmek istediğiniz herhangi bir mesajı, herkesin görebileceği şekilde duvarınıza yazmak yerine o kişiye özel mesajla göndermek anlamına geliyor.