ARA

Dede Paradoksu

Zamanın düzlemsel olarak ileri doğru tek yönlü hareket ettiğini biliyoruz. Fakat, zamanda yolculuk mümkün olsa ve siz geçmişe seyahat ederek, büyükbabanızı daha çocukken ortadan kaldırmak gibi çok büyük bir değişikliğe sebep olsanız ne olur? Anneniz ya da babanız hiç doğmamış mı olur? Dolayısıyla da siz?

Eğer bu mantık doğru olsaydı, büyükbabanız ortadan kalktığında ebeveynlerinizden biri de doğmamış olacaktı, dolayısıyla siz de doğmamış olup zamanda geriye gidemezdiniz. Kafa karıştırıcı değil mi? İşte astrofizikçilerin “The Grandfather Paradox” yani Dede Paradoksu adını verdikleri problem bu.

Peki bu paradoksu desteklemiyor musunuz?

O zaman bilim tutkunları şöyle bir çözüm öneriyor:

Zamanda yolculuk yaptığınızda geri giden siz değilsiniz. Gerçek zamandaki siz hayatına devam ederken, bir kopyanız sizin bulunduğunuz zaman düzleminin bir kopyasına seyahat ediyor. Dolayısıyla kopyanızın yaptığı değişiklikler sizin hayatınızı etkilemiyor, aksine, o alternatif zaman düzlemindeki geçmiş ve geleceği etkiliyor.

Peki ya geçmişte yaptığınız eylemler etkilerini sizin içinde bulunduğunuz zaman düzlemini birebir etkilerse? İşte burada işler iyice karmaşık bir hal alıyor...