ARA
Sayfayı Kaydırın

Danslarla Özdeşleşmiş 4 Şarkı

Bazı şarkılar danslarla öylesine bütünleşmiştir ki, onları birbirlerinden ayrı düşünmek neredeyse imkansız. Öyle ki, o şarkıları duyduğumuzda hemen özdeşleştikleri dansları hayal ederiz. İşte sanki bu danslar için yazılmış diyeceğiniz 4 ünlü şarkı:


Tango – Libertango

Astor Piazzola’nın bu başyapıtı 1974 yılında, yani tangonun ortaya çıkışından uzun yıllar sonra yayınlanmasına rağmen, dansla o kadar bütünleşmiştir ki, en popüler tango şarkıları arasında en üst sıralarda yer alır. Bu parça aynı zamanda klasik tango elementlerini yeniden yorumlamaya dayalı Nuevo Tango akımının da en önemli eserlerindendir. Çok hızlı ritmiyle tüm tango severler için özel bir yere sahiptir.

Viyana Valsi - The Blue Danube

Avusturyalı müzisyen 2. Johann Strauss’un 1866 yılında bestelediği bu klasik eser, Viyana Valsi denince akla ilk gelen modern klasik eserlerden biridir. Özellikle pek çok farklı enstrümanı bir arada barındırması da kulaklarınıza çok iyi gelecek. Önerdiğimiz videoda günümüze kadar yaygınlaşmış olan Vals kültürünü daha yakından görebilirsiniz.

Salsa – Quimbara

Salsanın kraliçesi olarak bilinen Latin sanatçı Celia Cruz’un Quimbara’sı salsa denince akla gelen ilk şarkıdır. Hemen hemen herkesin adını bilmese de melodisinden tanıyacağı Quimbara, Cruz’un ölümünden yıllar sonra bile dansçıların ilk tercihlerinden biri oldu. Aynı zamanda, Cruz’un Guantenamera adlı şarkısı da en popüler rumba parçası olmaya devam ediyor.

Foxtrot – Cheek to Cheek

Yıllar boyu Louis Armstrong’dan Ginder Rogers’a pek çok sanatçı tarafından yorumlanan Cheek to Cheek’in şüphesiz en bilinen versiyonu Frank Sinatra’nın 1959 yılındaki yorumu. Cheek to Cheek vals gibi yumuşak hareketlerle ritmik adımları birleştiren foxtrot için en ideal şarkılardan biri olmayı sürdürüyor.