ARA
Sayfayı Kaydırın

Çocuklarınızın Doğayla Barışacağı 4 Doğal Yaşam Alanı

Türkiye nüfusunun dörtte biri betonlaşmanın hat safhaya ulaştığı üç büyük şehrimizde yaşıyor. Bu da çoğu çocuğun doğadan uzakta büyümesi demek. Şehir merkezinden biraz uzaklaşarak ulaşabileceğiniz bu dört doğal yaşam alanı ise çocukların doğayı ve diğer canlıları daha yakından tanımasına ve çevre bilinciyle yetişmelerine olanak sağlıyor.

1. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı ve Kuş Cenneti Milli Parkı

Doğaya olan özlemini giderme ve tehlike altında olan ekolojik değerlere vurgu yapmak amacıyla kurulan ve EAZA (The European Association of Zoos and Aquaria) tam üyesi olan Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda tüm dünyadan yüzlerce hayvan yaşıyor. Hemen yolun ilerisindeki Kuş Cenneti’nin 8 bin hektarlık alanında ise 205 kuş türü yaşıyor. Her yıl 50 bin civarında kuş göç sırasında bu bölgede dinleniyor.

2. İstanbul Kelebek Çiftliği

Doğal yaşam alanlarının oldukça azaldığı İstanbul’da çocuklarınız kelebeklerin renkli dünyasında kendilerini kaybedecekler. Bu çiftlikte kelebeklerin dünyasının bir parçası oluyorsunuz. Kelebeklerin biyolojik yapı ve hayat döngülerini öğreniyor, onları besleyebiliyorsunuz. Üzerine her kelebek konduğunda çocuğunuzun “Anne/Baba, bak! Üzerime kelebek kondu!” deyişini duyar gibisiniz değil mi?

3. Ankara Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk Evi’ni ziyaret edebilir, Gazi Orman Çiftliği Parkı’nı gezebilir ya da piknik alanında ailecek güzel bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Atatürk Orman Çiftliği’nde üretilen süt ürünleri, meyve suyu ve bal ürünlerini satın alabileceğiniz yerler de mevcut.

4. Atlı Vadi Homeros

İzmirliler arasında kahvaltısıyla biliniyor. Siz kahvaltının tadını çıkarırken çocuğunuz da insanların ilk evcilleştirdiği hayvanlardan biri olan atlarla tanışabilir, hatta at sırtında bir gezintiye bile çıkabilir.