ARA
Sayfayı Kaydırın

Binlerce Podcast’le Cebinizden Dünyayı Dinleyin

Sürekli büyüyen ve kalabalıklaşan şehrinizde eskiden yarım saatte işe giderken, şimdi arabada, metroda ya da otobüste saatlerinizi mi geçirir oldunuz? Yolda harcadığınız zamanı çok daha verimli geçirmek için dünyanın her yerinde milyonlarca insanın yolda, ofiste, spor yaparken müzik dinlemeye alternatif olarak seçtiği podcast’leri deneyin.

Podcast kavramı Apple’ın ilk taşınabilir müzik çaları olan iPod ve İngilizce yayıncılık anlamına gelen broadcasting kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıktı. Podcast’ler sayesinde yeni bir dil öğrenmeniz ya da en son haberleri takip etmeniz mümkün.

İşte size en iyi dinleme deneyimi sunan 5 platform:

1. Apple Podcasts (iOS, iTunes Desktop app)

Apple cihazlarla birlikte yüklenmiş bir şekilde gelen Podcasts uygulaması, dünyanın en geniş podcast arşivini hiçbir ücret ödemeden parmaklarınızın ucuna getiriyor. Uygulama içinde kendi kütüphanenizi oluşturabilir, indirmek istediğiniz bölümleri seçebilir ve sevdiğiniz podcast’leri kolayca takip edebilirsiniz.

2. Overcast (iOS, Web)

Birkaç yıla kadar ücretli indirilen Overcast, artık tamamen ücretsiz olmasıyla Apple Podcasts’in en büyük rakiplerinden biri haline geldi. Şimdilik sadece iOS cihazlar ve web üzerinden dinlenebilen Overcast’in akıllı hız seçeneği ve ses güçlendirme fonksiyonu Apple Podcasts ile karşılaştırıldığında bu uygulamanın en güçlü özelliklerinden.

3. Pocket Casts (iOS, Android, Windows, Web)

Sade ara yüzüyle kolay bir kullanıcı deneyimi sunan Pocket Casts, diğer uygulamaların sunduğu tüm özelliklere sahip. Bunlara ek olarak aynı platforma sahip cihazlar arası otomatik eşleştirme özelliği de sunuyor.

4. Stitcher (iOS, Android, Web)

Diğer uygulamalardan farklı olarak canlı radyo dinleme olanağı da sunan Stitcher, adından da anlaşılacağı gibi farklı istasyon ve programları bir araya getirerek kendi kataloğunuzu oluşturmanızı sağlıyor.

5. Soundcloud (iOS, Android, Web)

Tam anlamıyla bir podcast uygulaması olmasa da fazla teknik bilgi gerektirmeyen bir sunucu olması nedeniyle podcast programcıları tarafından tercih edilen Soundcloud, web üzerinden podcast dinlemek isteyen kullanıcılar arasında popüler bir servis. Kataloğu “Müzik” ve “Ses Dosyaları” şeklinde ayrılan Soundcloud, “Ses Dosyaları” başlığı altında yüzlerce podcast’e yer veriyor.