ARA
Sayfayı Kaydırın

“Ben Şimdi Ne İzledim?” Dedirtecek 4 Kısa Film

İnsanların odaklanmış dikkat süresinin ortalama 8, aralıksız dikkat süresinin de 20 dakikaya indiği bu günlerde, kimsenin 3 saatlik film izlemeye sabrı kalmadı. Uzunluğu 5’le 20 dakika arasında değişen pek çok kısa film de artık video paylaşım platformlarında ücretsiz bir şekilde izleyiciyle buluşuyor. İşte izledikten sonra sizi uzun uzun düşündürecek ve “ben şimdi ne izledim” dedirtecek 4 kısa film:

1.R’ha


Bu kısa bilim kurgu filmi, bir makinenin bir uzaylıyı sorgulaması üzerine kurulu. “Uzaylıya ne oldu da kendini sorgu odasında buldu?” sorusunun cevabını sorgulama sırasında filmdeki geriye dönüş sahneleriyle öğreniyoruz. Sıradan bir kurgusu olmayan bu filmin sonunda ise kafanızda pek çok soru işareti kalıyor. Aslında bir öğrenci projesi olarak başlamış olan R’ha, şimdilerde uzun metrajlı bir filme uyarlanma aşamasında.

2. Wrapped (Sarmaşık)


Timelapse ve CG çekim tekniklerini birleştiren Wrapped, doğanın, insanların şehirler kurduğu alanları geri almaya karar verdiğinde neler olacağını çarpıcı görsellerle anlatıyor. Bir Alman filmi olan Wrapped, Tribeca Film Festivali’nden bir adaylık, LA Kısa Film, VES Ödülleri ve CineMAiubit’ten de 3 ödül aldı.

3. Red Balloon (Kırmızı Balon)


Fransa & İngiltere ortak yapımı Kırmızı Balon, pek çok festivalden ödül almış 13 dakikalık bir psikolojik gerilim filmi. Filmde, paraya ihtiyacı olduğu için bebek bakıcılığı yapan genç bir kızın beklediğinden çok farklı bir hal alan gecesine tanık oluyoruz. Cannes, San Francisco, Londra ve İzmir Kısa Film Festivalleri’nde gösterilen bu filmi izlerken fazlasıyla gerilecek ve hikayedeki detayları yakalamak ümidiyle tekrar tekrar seyretmek isteyeceksiniz.

4. Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty (Granny O’Grimm’den Uyuyan Güzel)


Meşhur “Uyuyan Güzel” hikayesini konu alan bu kısa animasyon filmi, hikayeyi Disney’in büyülü dünyasından çıkarıp, yaşlı olduğu için kendisini kimsenin önemsemediğini düşünen bir büyükannenin gözünden anlatıyor. Büyükanne aynı zamanda Prenses Aurora’yı uyutan büyüyü yapan kötü peri olarak boy gösteriyor. 2010 yılında “En İyi Kısa Animasyon Filmi” dalında Oscar’a aday olan bu filmi ailenizin küçük bireyleri de çok sevecek.