ARA
Sayfayı Kaydırın

Ailenizle Gidebileceğiniz Birbirinden Güzel 7 Müze

Çocuklara mekan ve aktivite beğendirmek ve çabuk sıkılmayacakları yerler bulmak oldukça zor olabilir. Neyse ki büyük şehirler çocukların hem eğlenceli vakit geçirebilecekleri hem de yeni şeyler öğrenebilecekleri müzeler bakımından oldukça zengin.

İşte çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebileceğiniz 7 müze:

1. İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi

Geçmişten günümüze endüstri ve mühendislikle ilgili obje ve belgelere ev sahipliği yapan Rahmi M. Koç Müzesi’ni gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Çocuklarınız özelikle eski model araba, uçak, gemi, lokomotif sergisi ve deniz altını gezmeye bayılacaklar. Yorgunluk atmak için Hasköy-Sütlüce arasında nostaljik tren yolculuğunu çıkabilir, Planetaryum’da gezegenleri izleyebilirsiniz.

2. İstanbul Oyuncak Müzesi

2005’de şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulan müzede 1700’lerden günümüze oyuncak tarihinin en gözde örnekleri sergileniyor. Oyuncak Müzesi bu özelliği sayesinde üç kuşağın bir arada zaman geçirebileceği ve koridorlarında “Bundan bende vardı!” nidalarının eksik olmadığı bir yer.

3. İzmir KEY Araba Müzesi

Tam bir zaman tüneli olan bu müzede, 1880’den günümüze dünyanın dört bir yanından eski otomobiller, motosikletler, benzin istasyonları ve model arabalar mevcut. 1966 yapımı Batman filminde kullanılan Batcycle’ın orijinali, Batmobile’in de bir replikası çocuklarınızın en seveceği parçalar olmaya aday.

4. İzmir Mask Müzesi

Anadolu’dan Güney Amerika’ya tarih boyunca ritüeller ve tiyatro oyunları gibi bambaşka amaçlarla kullanılan masklardan örneklerin sergilendiği Mask Müzesi çocuklarınız için inanılmaz bir deneyim olacak. Çocuklar tasarım atölyelerinde mask yapımını da öğrenebilirler.

5. Ankara Çengelhan Rahmi Koç Müzesi

Ankara Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’nde, farklı zamanlardan teknolojik ürünler sergileniyor. Çocuklarınız özellikle model makine odasına bayılacaklar! Çocuklara yönelik hafta sonu atölyeleri de denemeye değer.

6. İzmir Oyun ve Oyuncak Müzesi

Sunay Akın’ın rehberliğinde kurulan İzmir Oyun ve Oyuncak Müzesi 1850'li yıllardan 1970'lere, teneke, tahta, kağıt ve plastik malzemelerden üretilmiş en önemli oyuncakları barındırıyor. İzmir halkının desteğiyle oluşturulmuş "İzmirlilerin Oyuncakları" ve Anadolu oyun ve oyuncaklarının maketlerinden oluşan "Maket Oyun ve Oyuncaklar" bölümleri müzenin en iyi kısımlarından bazıları.

7. İstanbul Miniatürk

Siz çocuklarla Türkiye turuna çıkamıyorsanız, Türkiye size gelsin! Miniatürk kapsamında Anıtkabir’den Aspendos’a, Sümela Manastırı’ndan Zeus Tapınağı’na Türkiye’nin en meşhur tarihi yapılarını görebileceğiniz bir tura çıkabilirsiniz.