ARA
Sayfayı Kaydırın

5 Soruda Maker Hareketi

21. yüzyıl hayat kolaylaştıran yeniliklerin yanı sıra, aşırı tüketim alışkanlığını da beraberinde getirdi. Şimdilerde, adeta bu tüketim kültürüne başkaldırırcasına, geri (ve ileri) dönüşüm, yenilikçilik ve açık kaynak kavramlarını benimseyen ve kendilerine “Maker” diyen bir grup, adeta köklerine geri dönüyor.

1. Maker hareketi nedir?

Maker hareketi teknoloji ve “kendin yap” (DIY) kültürünü buluşturan küresel bir akım. Bu akımın liderlerinden Dale Dougherty’e göre, "Maker ruhu” temelde paylaşım, kabiliyet ve ortak bilgi-deneyim birikimidir. Bu olgular tüketim kültürünün yapı taşlarından olan rekabet, para ve tek tipliliğe tamamen ters.

2. Kimlere Maker denir?

Maker ruhunu benimseyen herkes Maker olabilir. Yemek hazırlamaktan model uçak yapmaya, motorlu model araçlardan 3 boyutlu yazıcılarla üretilen oyuncaklara kadar her şey Maker kültürü kapsamında ele alınabilir. Maker’ların en belirgin özellikleri araştırmacı ruhları, ihtiyacı karşılayacak yaratıcı çözümler bulmaları, henüz var olmayan şeyleri hayal edip üretmeleri ve son teknolojilerden haberdar olmaları.

3. Maker’lar Ne Yapar?

Maker’lar 2000’li yılların başında heyecanlı bir fikir olarak ortaya çıkıp bugün gerçeğe dönüşmüş yapay zeka, mini robot, 3 boyutlu yazıcı ve basit elektronik devreleri yenilikçi bir şekilde kullanıyorlar. Ayrıca açık kaynak sayesinde modeller, kalıplar ve “know-how” (teknik bilgi) içerikleri paylaşarak hemen hemen her şeyin yapımını mümkün kılıyorlar. Tüm dünyada Maker projeleri için yoğun bir şekilde kullanılan crowdsourcing (kitle kaynaklı fon) fırsatlarıyla projelere finansal fon sağladıkları da oluyor.

4. Türkiye’deki diğer Maker’ları nasıl bulabilirim?

Makers Türkiye ve Maker Haraketi gibi toplulukların yanı sıra, Tükiye’deki Maker’ların birbirleriyle iletişime geçebildikleri Facebook ve Twitter sayfalarını deneyebilirsiniz. Ayrıca her yıl düzenlenen Maker Panayırı, haftalık ve aylık etkinlikler ve Türkiye’nin ilk üyelik modelli makerspace/makerlab’i olan Istanbul MakerLab’de hem diğer Maker’larla beraber çalışabilir hem de atölyelerde yeni beceriler öğrenebilirsiniz.

5. Çocuklarıma maker’lık ruhunu nasıl aşılayabilirim?

Ağaç yaşken eğilir. Siz Maker kültürünü keşfederken çocuğunuzun da bu ruha sahip bir birey olarak yetişmesini istiyorsanız Maker Çocuk’u deneyebilirsiniz. Hafta sonları farklı yaş grupları için tek seferlik ya da daha uzun süreli atölyeler ve kamplar düzenleyen Maker Çocuk, çocukların 3 boyutlu yazıcılar, basit kod yazma teknikleri ve diğer teknoloji becerileri edinerek birer Maker’a dönüşmesine yardımcı oluyor.