ARA
Sayfayı Kaydırın

4 Soruda E-Kitap

Kindle, Nook, Kobo gibi popüler e-kitap cihazları hayatımıza son 10 yılda girmiş olsa da orijinal adıyla e-book, ya da elektronik kitap, çok daha uzun ve karmaşık bir sürecin ürünü. Binbir türlü kitabı basılı kitaplardan çok daha ucuza okuyucuya sunmasının yanı sıra, kağıt ve mürekkep kullanılmadan tamamen dijital ortamda üretilip tüketilen e-kitaplar aynı zamanda da doğa dostu.

İşte 4 soruda e-kitap:

E-kitap fikri nasıl ortaya çıktı?

İlk e-kitap patentini Mechanical Encyclopedia adıyla 1949 yılında alan İspanyol Ángela Ruiz Robles’dan neredeyse 40 yıl sonra ana CD-ROM üreticilerinden biri olan Voyager Company Expanded “Books” adını verdiği projesiyle CD-ROM’lar üzerine yazılmış ilk kitapları yayınladı. Dünyanın ilk dijital kütüphanesi olarak bilinen Nuremberg Projesi 1971’de kuruldu. 2015 yılı sonuna gelindiğinde ise “Beş Büyükler” olarak bilinen dünyanın en büyük yayınevleri yılda yaklaşık 48 milyon e-kitap satıldığını bildirdiler.

İlk e-kitap ne zaman çıktı?

ABD’li korku ve gerilim türünün usta yazarı Stephen King’in 2000 yılında çıkardığı “Ölüm Yolu” (Riding the Bullet) adlı kitap popüler anlamda piyasaya sürülen ilk e-kitap olarak biliniyor. Daha sonra filme de uyarlanan Ölüm Yolu yayınlandıktan sonraki 48 saat içerisinde yarım milyon gibi yüksek bir satış rakamına ulaştı.

E-kitaplar hangi formatlarda yayınlanıyor?

E-kitaplar 30’un üzerinde farklı dijital formatta yayınlanıyor. Bunların en popülerleri şüphesiz PDF, EPUB ve DjVu. Bu dosyalar geniş bir kullanıcı kitlesi olan e-okuyucular (e-reader) tarafından açılabilirken, kimi dosya türleri yalnızca üretici markanın kendi okuyucularıyla görüntülenebiliyor. Tablet bilgisayarlara indirilerek tableti bir e-okuyucuya döndüren uygulamalar da mevcut.

E-kitapları nasıl edinebilirim?

E-kitapları ister Amazon gibi alışveriş sitelerinden, ister e-kitap uygulamalarından, isterseniz de yayınevlerinin kendi sitelerinden edinebilirsiniz. Klasikleşmiş eserler genellikle ücretsiz edinilebilirken, özellikle 20. yüzyılın başından günümüze yayınlanan kitaplar belirli bir ücret karşılığı kolayca cihazınıza indirebilir. E-okuyucunuzun içine yükleyeceğiniz yüzlerce kitabı istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman okuyabilirsiniz.