2015 Yılında Sektörel Gelişmeler ve Garanti Emeklilik

2015 piyasalar için risk ve belirsizliklerle dolu bir yıl olmuştur. Hem tahvil, hem de hisse senedi piyasaları son yıllarda dalgalanmaların en yüksek olduğu dönemleri yaşamıştır. Piyasalarda yaşanan kırılganlık ve dalgalanma, aynı zamanda iyi getiri alabilmek için fırsatlar da yaratabilmektedir. Garanti Emeklilik ve Hayat özellikle hisse senedi tarafında, bahsedilen kriz ortamını fırsata çevirmeyi başarabilmiştir. BIST 100 endeksinin %-7,5'lik kayıp yaşadığı 2015 yılında, Garanti Emeklilik ve Hayat Hisse Senedi Fonu, endeksin 5 puan üzerinde performans göstermeyi başarmıştır. Benzer şekilde ağırlıklı döviz cinsi uluslararası borçlanma araçlarına yatırım yapan Garanti Emeklilik ve Hayat İkinci Gelir Amaçlı Esnek Fonu da yatırımcılarına, 2015 yılında, %25'lik bir getiri sağlamış ve tüm sektörün en iyi getiri veren üç fonundan birisi olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Bireysel emeklilik sistemi büyümeye devam ediyor.

Başta %25 devlet katkısı olmak üzere 2013 yılında yapılan mevzuatsal değişikliklerin etkisiyle hızlı büyüme sürecine giren bireysel emeklilik sistemi, 2015 yılında da hız kesmeden büyümeye devam etti.

Sektörün hızlı büyümesini devam ettirecek yeni değişiklikler geliyor.

Bireysel emeklilik sistemine katılımı teşvik etmek için kesintilerde yeni düzenlemelere gidildi. 2016'da yürürlüğe girecek yeni yönetmeliğe göre giriş aidatı ve yönetim gideri kesintileri toplamı, yıllık asgari brüt ücretin %8,5'i ile sınırlandırılacak ve 5 yıldan sonra kesinti alınamayacak. Fon toplam gider kesintileri ise 2021'den itibaren katılımcılara kısmen iade edilecek. Sistemde 6. yılını dolduran sözleşmeler için %2,5'tan başlayan oranlarla her yıl %2,5 artarak fon toplam gider kesintileri iade edilecek. 15. yılını dolduran sözleşmelere her yıl fon toplam kesintilerinin %15'i iade edilecek.

Sektörün örnek alınan şirketi Garanti Emeklilik

Sektörde 900 bin katılımcıya ulaşan ilk şirket olan Garanti Emeklilik ve Hayat 2015 yılını 993 bin* katılımcı ile tamamladı. 7,6 milyar TL fon büyüklüğü ile %15,6* pazar payına sahip olan Garanti Emeklilik hızlı büyümesini sürdürmektedir.

Hayat sigortacılığı sektörü 1 yıllık aradan sonra büyümeye devam ediyor.

2014 yılının özellikle ilk yarısında tüketici kredilerindeki düşüşün etkisiyle bir önceki yıla göre küçülen hayat sigortacılığı sektörü, 2015 yılında tüketici kredilerindeki hızlanmanın etkisiyle büyümeye kaldığı yerden devam etti. Sektördeki bu dalgalanmaya karşılık Garanti Emeklilik müşteri ihtiyacına göre çeşitlendirilmiş ürünleri ve müşteri merkezli uygulamalarıyla son iki yılda da istikrarlı büyümesini sürdürdü.

Bireysel emekliliğin tamamlayıcısı yıllık gelir sigortaları geliyor.

Bireysel emeklilik sisteminin tamamlayıcısı olan ve katılımcılar için "ömür boyu maaş" anlamına gelen yıllık gelir sigortalarının kuralları Nisan 2015'te yayınlanan yönetmelikle açıklandı. Yıllık gelir sigortaları 2016 yılı itibarıyla hayatımızda yer alacak ve şirketler için yeni bir pazar oluşturacak.