Genel Müdür Mesajı

"Garanti Emeklilik ve Hayat, sürdürülebilir kârlılık hedefini bu yıl da başarı ile gerçekleştirerek son 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da sektörün en kârlı şirketi oldu."

Cemal Onaran

Genel Müdür

2015 dünya ekonomisi ve gelişmiş ekonomiler için toparlanmanın yaşandığı bir yıl iken, buna karşılık Çin başta olmak üzere gelişmekte olan ekonomilerin yavaşlaması nedeniyle global ekonominin büyümesi istenen seviyeye ulaşamadı. Türkiye'ye bakarsak; yıla belirsizliklerle başlayıp, iki genel seçim geçirdikten sonra yılı Rusya krizi ile bitirdiğimizi göz önünde bulundurduğumuzda cari açığın gerilemesi ve yıl sonu için ekonomik büyüme tahminleri 2016 için ümitli olmamızı sağlıyor.

Son dönemde cari açık dendiğinde konu tasarruf oranına ve bireysel emeklilik sistemine geliyor. 12. yılını dolduran, 2013 yılından itibaren özellikle devlet katkısının etkisiyle büyük ilgi gören ve hızla büyüyen bireysel emeklilik sistemi 2015 yılında da büyümesine hız kesmeden devam etti. 6 milyonu* aşkın katılımcıya ulaşan bireysel emeklilik sistemindeki fon büyüklüğü de bu yıl %25 büyüyerek 47 milyar TL*'yi geçti. Bu büyümenin tüm yurt genelinde gerçekleşmesi bireysel emeklilik sisteminin yaygınlaşması adına mutluluk verici. Bireysel emeklilik siteminin yurdun tüm bölgelerinden ve her kesimden kabul görmesinde en büyük etken olan devlet katkısında biriken fon büyüklüğü 4,8 milyar TL*'ye ulaştı.

Türkiye'de banka sigortacılığının öncüsü ve örnek alınan şirketi olan Garanti Emeklilik ve Hayat, Garanti Bankası ile gerçekleştirdiği başarılı işbirliğiyle büyüme trendini sürdürdü. 2015 yılını 993 bin* katılımcıyla ve 7,6 milyar TL fon büyüklüğü ile tamamlarken Türkiye'nin her ilinde büyümeye devam ediyor.

Şirketimiz faaliyet gösterdiği hayat sigortacılığı alanında da başarılı performansını sürdürdü. Türkiye'de hayat sigortacılığı sektörü tüketici kredilerindeki dalgalanmaya bağlı olarak büyüme ya da daralma yaşarken, Garanti Emeklilik olarak her zamanki istikrarlı büyümesini bu yıl da devam ettirerek 329 milyon TL prim üretimiyle %8,9 pazar payına ulaştık. Şirketimiz müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek için bireysel emeklilik satış süreçlerine yönelik geliştirip başarılı sonuçlar aldığı projelerini, 2015 yılında da hayat sigortası alanında uygulamaya başladı. Müşteri merkezli yeni satış projemizle, tüm süreçlerde çalışanlarımızın ve müşterilerimizin beklentilerini analiz ederek, hizmet kalitemizi bir adım öteye taşımayı hedefledik. Yeni faaliyet döneminde sürekli gelişim değerlerimize paralel bu alanlarda çalışmaya devam edeceğiz.

"Altın"a imzamızı attık!

Şirket performansının insan kaynağının geliştirilmesi yoluyla artırılabileceğine inanan Şirketimiz , dünyada "insan odaklı" tek kalite standardı konumunda olan IiP (Investors in People – İnsana Yatırım Yapanlar) sertifikasını Türkiye'de "Altın" kategorisinde almaya hak kazanan ilk emeklilik şirketi oldu. Amacımız, en önemli kaynağımız olan çalışanlarımızın mutlu olmaları.

Başarımızın kaynağı mutlu çalışanlarımız, memnun müşterilerimiz.

Garanti Emeklilik olarak "Çalışan Merkezlilik" ve "Müşteri Merkezlilik" kavramlarını, yönetim prensibimiz olarak benimsediğimiz günden bugüne tüm süreçlerimizde merkezimize çalışanlarımızı ve müşterilerimizi koyarak, beklentileri aşan bir deneyim yaşatmayı hedefledik. Tüm bunların sonucunda 2015 yılında çalışan memnuniyetini %56'dan %71'e yükseltmeyi başarırken, müşteri merkezli uygulamalarımızın önemli bir göstergesi olan net tavsiye skorunda +63 gibi dünya standartlarında sonuca ulaşmanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Hep birlikte "Sürdürülebilirlik" yolculuğuna çıktık.

Sürdürülebilir bir kalkınma için sadece finansal bakış açısını değil, sosyal ve çevresel boyutları da dikkate alarak yepyeni bir adım attık. Yenilikçi uygulamalarıyla sektöre yön veren Garanti Emeklilik "Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi"ni imzalayarak; insan hakları, çalışma koşulları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında küresel düzeyde kabul görmüş ilkeleri yerine getirmeyi taahhüt etmiş oldu. Garanti Emeklilik, sürdürülebilirlik kapsamında sektörde bir ilki daha gerçekleştirerek, kadın - erkek eşitliğine ve kadının toplumdaki yerinin güçlenmesine önem veren "Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlenmesi Prensipleri"ni imzaladı.

"İşimiz Okumak" dedik, 700 çocuğumuzun geleceğine katkı sağladık.

Garanti Emeklilik ve Hayat 5 yıldır sürdürdüğümüz "İşimiz Okumak" projesi ile toplam 5.500 öğrenci ve velisine ulaşarak yaklaşık 700 çocuğun çalışmayı bırakarak ait oldukları yere, okullarına dönmesini sağladık.

6 yıldır sektörün en kârlı** şirketi "Garanti Emeklilik".

Kârlılık açısından 2015 sektörün daha sınırlı büyümeler elde ettiği bir yıl oldu. Buna rağmen, Garanti Emeklilik ve Hayat sürdürülebilir kârlılık hedefini bu yıl da başarı ile gerçekleştirerek hayat sigortalarında 130 milyon TL, emeklilik faaliyetlerinde ise 33 milyon TL teknik kâr elde etmeyi başardı. Sektörün en kârlı** şirketi olarak öne çıkan Garanti Emeklilik ve Hayat 2015 yılında kârlılığını 191 milyon TL'ye çıkarmıştır. Son 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da sektörün en kârlı şirketi olan Garanti Emeklilik, operasyonel verimliliğe odaklanan süreçleri, finansal farkındalık ve etkin bilanço yönetimi ile sektörde büyüyerek değer kazanmaya devam etmektedir.

Başarılarımızı hep birlikte kutladığımız, yarınlara birlikte emin adımlarla ilerlediğimiz tüm değerli çalışanlarımıza, bizi tercih eden katılımcılarımıza, sigortalılarımıza ve birliğinden güç aldığımız paydaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım.

2016 yılının da başarımızı ve gücümüzü artırdığımız, bu gururu ve mutluluğu paylaştığımız, yeni ve önemli başarılara birlikte imza attığımız bir faaliyet dönemi olmasını dilerim.

Saygılarımla,

Cemal Onaran
Genel Müdür

 

*25.12.2015 EGM verileri
**TSB 2015 3. çeyrek verileri